CIK BiH nema osiguran transport glasačkih listića, traži pomoć u prijevozu

Vijesti 10. sep 202418:28 0 komentara
Izmijenjen privremeni plan nabavke u kojoj je navedeno da je za uslugu transporta izbornog materijala osigurano 6.000 maraka (Screenshot/RSE)

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine, mjesec dana pred lokalne izbore, nema osiguran transport glasačkih listića, javlja Radio Slobodna Evropa.

Razlog je što su poništena dva tendera za usluge transporta izbornog materijala, odnosno nije izabran ponuđač koji bi taj transport trebao i obaviti.

Vrijednost tendera bila je oko 200.000 maraka (oko 100.000 eura), a glasački listići su trebali biti transportovani u 142 izborne jedinice u Bosni i Hercegovini.

Pomoć za usluge transporta izbornog materijala Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK) je tražila od Ministarstva odbrane BiH smatrajući, kako kažu, da ovo ministarstvo raspolaže sa dovoljno vozila.

“Prema Izbornom zakonu BiH svi organi vlasti na svim nivoima i zvaničnici u Bosni i Hercegovini i diplomatsko konzularnim predstavništvima BiH, obavezni su pomagati organima nadležnim za provođenje izbora. Centralna izborna komisija BiH se prošle sedmice obratila za podršku Ministarstvu odbrane Bosne i Hercegovine i pregovori sa Ministarstvom odbrane BiH su u toku”, kažu iz Centralne izborne komisije za RSE.

Iz CIK-a ističu da izborni proces ne smije biti doveden u pitanje.

U okviru vrijednosti ovog tendera, osim transporta glasačkih listića, bio je planiran i transport neosjetljivog izbornog materijala, poput olovki, markera, vreća i biračkih spiskova.

U međuvremenu, CIK je našao rješenje, odnosno način kako da dostavi “neosjetljivi materijal lokalnim zajednicama”.

Donesena je odluka da ova usluga bude plaćena 6.000 maraka (oko 3.000 eura) i to za transport od skladišta CIK-a u Istočnom Sarajevu do opština i gradova širom BiH, i nazad u Istočno Sarajevo.

Taj transport je počeo 8. septembra i trajat će pet dana.

“Veoma je zanimljivo to kako će se izborni materijal prevoziti za 6.000 maraka, ako je za iste usluge prethodno neuspješno provođen postupak nabavke procijenjene vrijednosti 200.000 maraka”, kaže za RSE Slobodan Golubović, urednik portala PratimoTendere.ba.

Transport glasačkih listića za lokalne izbore treba početi 29. septembra, kažu u CIK-u, do kada moraju naći način kako da to i urade.

Tabela plana transporta izbornog materijala za lokalne izbore u Bosni i Hercegovini (Screenshot/RSE)

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini su zakazani za 6. oktobar.

Zašto su dva puta pali tenderi?

Prvi postupak javne nabavke koja se odnosi na usluge transporta glasačkih listića za lokalne izbore u BiH pokrenut je 15. maja, a poništen 13. juna, jer nijedna od dvije pristigle ponude nije bila prihvatljiva, odnosno nisu ispunjavale uslove tražene u tenderskoj dokumentaciji.

Na tenderu su se prijavile dvije firme iz Sarajeva.

Prema tenderskoj dokumentaciji kompanija je trebala imati najmanje 30 zaposlenih ili angažovanih osoba (vozača) koji će biti uključeni na poslovima pružanja usluga transporta, tehničku opremljenost i osposobljenost.

To uključuje da raspolaže sa najmanje 30 tehnički ispravnih vozila, od kojih je 14 kombija i 16 kamiona-nosivosti od pet do 10 tona.

Izborni materijal trebao se transportovati iz skladišta CIK-a u Istočnom Sarajevu, u izborne komisije po opštinama u BiH i nazad.

Drugi postupak nabavke pokrenut je 2. jula, a poništen 6. septembra, jer ni tada nijedna od dvije pristigle ponude nije bila prihvatljiva.

Ponuđači za transport su se žalili na ovaj postupak nakon čega je Ured za razmatranje žalbi BIH odlučio u njihovu korist.

Odluke Ureda za razmatranje žalbi u ovom postupku su još nedostupne, kažu iz portala PratimoTendere.ba, te se njihov sadržaj ne može komentarisati.

Iz CIK-a ističu i kako se “kontinuirano susreću sa izazovima u provedbi lokalnih izbora 2024. godine, pa i u oblasti javnih nabavki”.

Dodaju i kako je budžet za održavanje lokalnih izbora odobren krajem jula, te da su trebali provesti 48 javnih nabavki.

Kroz sistem javnih nabavki u BiH se na godišnjem nivou potroši i do tri milijarde maraka javnih sredstava (oko milijardu i po eura).

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Bonus video:

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!