CIK objavio prve podatke o izlaznosti

Vijesti 06. okt 202412:39 0 komentara
F.Z./N1

 Predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) Irena Hadžiabdić izjavila je da je na lokalnim izborima koji se danas održavaju u BiH do 11 sati glasalo 14,12 posto birača.

Napomenula je da je na lokalnim izborima 2020. godine procenat izlaznosti iznosio 14,88 posto, a 2022. na opštim izborima 15 posto u isto vrijeme.

“Međutim, mi nismo u ovom momentu do 11 sati dobili sve podatke iz Tešnja Prozor/Rame i Oštre Luke, tako da je on zaista u rangu i ranijih izbora“, rekla je ona.

Danas u BiH održavaju lokalni izbori osim u osnovnim izbornim jedinicama Jablanica, Konjic, Kiseljak, Kreševo i Fojnica jer je CIK BiH u tim izbornim jedinicama odgodila održavanje izbora zbog situacije uzrokovane vremenskom nepogodom.

“Sva biračka mjesta u Bosni i Hercegovini su otvorena u sedam sati uz neznatna kašnjenja, a sa radom su počeli i mobilni timovi. Radi se o ukupno 5.663 biračka mjesta, od čega 5.177 redovnih i 386 mobilnih“, rekla je Hadžiabdić.

Anadolija

Pojasnila je da pojedina biračka mjesta nisu otvorena tačno u sedam časova iz uobičajenih razloga kao i na ranije održanim izborima.

“Na primjer, nisu nam vrijeme izvršene pripreme za otvaranje biračkih mjesta Kasnilo se u dolasku članova biračkih odbora, na biračkim mjestima na kojima imamo testiranje izbornih tehnologija također je bilo malo kašnjenja zbog pripreme tehnologije, ali ništa neuobičajno, niti alarmantno i da 8 sati su sva biračka mjesta bila u funkciji“, rekla je ona.

Dodala je da CIK je u ime 60 organizacija akreditovala 2.095 posmatrača, dok su opštinske izborne komisije akreditovale 45.252 posmatrača, ukupno izborni proces nadgleda 47.347 posmatrača.

Kada su u pitanju informacije koje su u CIK-u primili sa terena do ovog momenta, bilo je nekoliko narušavanja javnog reda i mira, verbalnih prijetnji, prema izvještaju koji su primili od MUP-a na jednom biračkom mjestu u Maglaju i u Istočnom Starom Gradu, dok je na biračkom mjestu u Berkovićima bilo prigovora vezano za glasanje putem takozvanih CIPS prijava, koje su davno izbačene iz upotrebe.

“Kada su u pitanju naši pilot projekti, situacija je, po mišljenju CIK-a prilično zadovoljavajuća“, rekla je ona i dodala da su zabilježeni problemi zbog internet konekcije i pri uzimanju otiska prsta.

Kršenje izborne šutnje

CIK BiH je primila oko stotinu prigovora u vezi sa kršenjem izborne šutnje.

“Uglavnom se radi o kršenju izborne šutnje na društvenim mrežama i te slučajeve ćemo rješavati, već šaljemo zahtjeve za izjašnjenja povodom određenih prijava, a što se tiče povreda na biračkom mjestu, oni su uglavnom u prvom stepenu u nadležnosti općinskih izbornih komisija. Generalno, smatramo da proces teče na zadovoljavajući način, da ga nije obilježilo nešto alarmantno na terenu. Ima puno izazova zbog slabe internet konekcije i zbog slabe osposobljenosti biračkih odbora na nekim biračkim mjestima, što je mahom uzrokovano i izmjenama članova i predsjednika, i zamjenika, i članova biračkih odbora u posljednji čas, dijelom zbog odustanka, dijelom zbog drugih možda opravdanih, a možda i neopravdanih razloga“, dodala je ona.

Birališta za lokalne izbore u Bosni i Hercegovini biče otvorena do 19 sati.

Pravo glasa na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini ima 3.400.204 građana koji su upisani u Centralni birački spisak. Od navedenog broja, redovnih birača je 3.344.288, u odsustvu glasa 5.911, lično 15.216, poštom 43.535 i u DKP-ima 1.254. Na izvodu iz Centralnog biračkog spiska za glasanje putem mobilnog tima nalazi se 17.465 birača.

Građani imaju priliku da glasaju na 5.797 biračkih mjesta, od kojih je redovnih 5.298 kojima je pridruženo i 295 biračkih mjesta za glasanje u odsustvu i na nepotvrđenim glasačkim listićima. Formirana su 93 biračka mjesta za glasanje u odsustvu, devet za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima, te 397 putem mobilnog tima.

Glasačka mjesta će biti otvorena u 14 diplomatsko-konzularnih predstavništava Bosne i Hercegovine u osam država: Srbiji, Njemačkoj, Austriji, Danskoj, Nizozemskoj, Sloveniji, Švedskoj i Belgiji.

Čitaoci portala N1 sve informacije mogu da prate u blogu uživo.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!