Samo da rata ne bude. Svako normalan to želi. I naravno da se interesuje za ono što radi EUFOR kod nas.
Raspoređuje li EUFOR svoje snage na “kritične strateške tačke”? Da li slušaju ministra odbrane BiH, povećava li se broj vojnika? Sva ova pitanja nameću se nakon izjava političkih aktera. Iz EUFOR-a na upit N1 odgovaraju da ne komentiraju operativna pitanja. Dodaju da je trenutno raspoređeno 1.100 vojnika.
“EUFOR pokazuje agilnu prisutnost u cijeloj zemlji i provodit će rutinske patrole širom Bosne i Hercegovine kako bi uvjerio sve zajednice u našu prisutnost i poboljšao svijest o situaciji”, odgovorili su nam.
“Situacija je najlošija od 2007. godine iz pozicije EUFOR-a. Oni su 2004. imali četiri hiljade vojnika ovdje i oko dvije hiljade u rezervi. Međutim, 2007. je drastično smanjen broj”, dodao je na ovo vojni analitičar Hamza Višća.
Broj vojnika je povećan poslije početka rata u Ukrajini. Nakon izjava ministra Heleza o raspoređivanju snaga EUFOR-a u kasarne u Orašju i Bijeljini, reagovao je predsjednik Republike Srpske. Tražit će, kaže, očitovanje EUFOR-a.
“Čovjek se nameračio da se obračunava sa nekim stvarima. Pozvat ćemo i ove iz EUFOR-a da vidimo da li djeluju u skladu sa svojom misijom ili po nalogu Heleza. Ako rade po nalogu Heleza, pozvat ćemo Ruse i reći im da zabrane misiju Althea ovdje u BiH”, izjavio je Dodik.
Taj potez Dodik je i ranije najavljivao. Prošle godine ista polemika: Da li će mandat misije Althea biti produžen. Obzirom na odredbe Dejtonskog sporazuma odlazak EUFOR-a značio bi dolazak snaga NATO pakta. Sve je završeno produžavanjem mandata EUFOR-a.
“To su sve ispričane priče, sve reciklirane priče. Naravno on podiže prašinu jer negdje mi živimo taj politički život – reakcijom na reakciju i to je sistem lančanih reakciji”, stava je politička analitičarka Tanja Topić.
U tom lancu član Predsjedništva BiH Denis Bećirović traži povećanje broja vojnika EUFOR-a, članica Predsjedništva Željka Cvijanović sa Kube poručuje da nema potrebe za tim. U praksi odluka nije u njihovim rukama.
“Činjenica da EUFOR razmišlja o povećanju kontigenta govori da nije toliko sigurno, da može doći do eskalacije. Ali ipak to nije tako veliko i bitno je istaći da odluka o povećanju broja ne zavisi ni od jedne institucije u BiH, nego odluku donosi Vijeće EU”, pojasnio je analitičar Višća.
U međuvremenu javnost može da čuje da postoji plan za odcjepljenje Republike Srpske, kao i plan za odbranu Bosne i Hercegovine. Iz EUFOR-a uvjeravaju da pomno prate sigurnosnu i političku situaciju s ciljem očuvanja sigurnog okruženja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare