Post tokom mjeseca ramazana je jedan od pet stubova islama i predstavlja obavezno uzdržavanje od jela, pića, pušenja, i seksualnih odnosa od zore do zalaska sunca. Post ima za cilj duhovno čišćenje, jačanje samokontrole, empatiju prema manje srećnima, i približavanje Bogu. Međutim, postoje specifične situacije i radnje za koje se vjernici pitaju da li mogu prekinuti post, a jedna od njih je i darivanje krvi.
Darivanje krvi i post
“Allahov Poslanik a.s. kaže: ‘Tri stvari ne kvare post postaču: hidžama (puštanje krvi), povraćanje i poluciranje (u snu).’ (Al-Kasani, Bada'i as-sana’i, II, str. 602.) Također, Buharija je u svom Sahihu naveo vjerodostojnu predaju od Ibn Abbasa, da je Poslanik a.s. puštao krv (hidžamu) u toku posta. Post neće pokvariti davanje krvi, analogno dozvoli hidžame i pravilu da post kvari ono što uđe u organizam, a ne ono što izađe iz njega.
Ipak treba napomenuti, da je davanje krvi u toku posta pokuđeno (mekruh), jer može izazvati slabost organizma, pa je bolje odgoditi davanje krvi ukoliko nije riječ o hitnoj situaciji”, navodi se u odgovoru mr. Almedina Imamović-Hodžić, člana Komisije za odgovaranje na pitanja Islamske zajednice BiH.
Šta sve kvari post?
Prvo, namjerno konzumiranje bilo koje vrste hrane ili pića tokom dnevnih sati ramazana prekida post. To uključuje i namjerno gutanje stvari koje nisu hranljive, poput gutanja dima ili prašine. Međutim, ako nešto nenamjerno uđe u usta i proguta se, post nije prekinut.
Drugo, pušenje bilo kojeg oblika, uključujući elektronske cigarete, tokom dnevnih sati takođe prekida post. Pušenje se smatra sličnim kao i konzumiranje hrane i pića jer u telo unosi strane supstance.
Treće, seksualni odnosi tokom dnevnih sati ramazana prekidaju post. Postači bi trebali izbjegavati seksualne aktivnosti do iftara, odnosno večernjeg obroka kada se post prekida.
Namjerno izazivanje povraćanja takođe prekida post. Ako povraćanje nastupi spontano, bez namjere osobe da to izazove, post nije prekinut.
Korištenje injekcija koje hrane tijelo također prekida post, dok injekcije koje ne služe kao zamjena za hranu, poput vakcina ili lijekova koji nisu hranjivi, ne prekidaju post.
Važno je napomenuti da islamski učenjaci različito tumače neka pitanja, pa se postačima savjetuje da se konsultuju sa pouzdanim vjerskim autoritetima u svojoj zajednici za specifične slučajeve. Također, trudnice, dojilje, bolesni, putnici i djeca su izuzeti od posta ako bi to negativno uticalo na njihovo zdravlje.
U duhu ramazana, post nije samo fizičko uzdržavanje, već i prilika za duhovni rast i razvoj. Postači bi trebali težiti činjenju dobrih djela, povećanju molitve i čitanju Kur'ana, kao i izbjegavanju negativnih ponašanja poput laži, ogovaranja i bespotrebnog svađanja. Ramazan je vrijeme kada bi muslimani trebali raditi na jačanju svoje vjere, samodiscipline, strpljenja i saosjećanja prema drugima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!