Da li je duh zajedništva u BiH na velikom ispitu?

Vijesti 12. apr 202319:10 2 komentara

Bosna i Hercegovina - zemlja političkih kriza i nesporazuma, zemlja krize dijaloga. Zaboravljamo da je zajedništvo jedna od naših najvećih vrijednosti i bogatstvo, uz očuvanje tradicije i običaja. Mogu li religije biti pokretači promjena, ili nam je i duh zajedništva na velikom ispitu?

Poštovanje, tolerancija i razumijevanje nisu poruke koje dominiraju javnim prostorom u BiH. Političarima takve poruke uglavnom ne idu u prilog, a izostaje i međureligijski dijalog.

“Naš zadatk je upravo zbog toga još vazniji i još  bitniji da pokazemo da  drustava  koja nose i nacionalni prefiks mogu biti pokretači tok zajedništva  ..Mi nismo tu da se razdvajamo nismo tu da dijelimo bilo sta,  nego da čuvajući svako svoj vlastiti identitet da ga ugradimo i u onaj naš zajednički,  i da na taj način doprinesemo i očuvanju BiH i ovog zajedničkog ali i kulturnog tkiva koji postoji vjekovima” kaže Dejan Garić, predsjednik UO SPKD “Prosvjeta”.

“BiH  se nalazi na tom jednom tronošcu , četveronošcu naroda BiH i  ta dnevno politička  priča se ne treba reflektirati uopšte  na ljude, mislim da ova četiri društva   pokazuju da mogu zajedno raditi bez ikakvih problema”, dodaje Nikola Čiča, predsjednik HKD “Napredak”.

Duh zajedništva na velikom je ispitu, smatraju mnogi, a situacija je u posljednjih 10 godina sve teža.

“Čini mi se i politička situacija i generalno društvena situacija da je otišla nizbrido i da je kutrura  ustvari nešto sto odrzava ove ljude u bih kako da kazem zdrave pameti / ako izgubimo kulturu i ono što radimo godinama, mislim da neće biti ni nas ni drustva a ni BiH i generalno”, ističe Vladimir Andrle, predsjednik JKPHD “La Benevolencija”.

Građani jednoglasni – “trebaju nam mir i pozitivne vibracije.”

“To je osnova da se širi mir i tolerancija, sad poltičari, koliko je to sve zaista tako neka njihova medjusobna saradnja a prezentacija za narod drugačija.”

“Izostanak međureligijskog dijaloga je veliki zato što ljudi sebe dijele, podijelili smo se u torove nažalost, ali sto se mene lično tiče kod nas to nije ni potrebno, važno je samo biti čovjek , nije važno koje ste religije”.

“Oni najviše utiču na podjele, zapravo žive od toga., to je njihov biznis, on računa isključivo naredne izbore sa mržnjom da dobije“.

Različitosti bi trebale biti prednost a ne mane.

“Trebamo zapravo tu identitet, kulturu, složenost, doživljavati kao prirodnost, koja je takva kakav jeste i trebamo pristupiti kao razvojnom potencijalu, a ne kao kočnici, i smetnji, ili opasnosti po BiH nas zajednički život i život svakog naroda unutar sebe”, dodaje Sanjin Kordić, predsjednik BZK “Preporod”.

Poruke mira, suživota, međuetniče tolerancije, interkulturalnog dijaloga potrebne su svima. To se odnosi i na političke lidere koji su svojom retorikom javni prostor pretvorili u minsko polje, u kojoj je riječ postala oružje, a upravo to je nužno mijenjati.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare