Pomaže li međunarodna zajednica političarima u BiH da premoste razlike, ili skupljaju pluseve za svoje biografije? Posljednje pitanje koje se našlo na dnevnom redu i domaćih i međunaordnih aktera je popuna sudija Ustavnog suda BiH. Dok NSRS umjesto o popuni nedostajućeg mjesta u Ustavnom sudu, planiraju razmatrati rad Suda, u FBiH izbor nedostajućeg sudija doveo je do blokade u radu Parlamenta FBiH.
Kolači za akcize kod Vigemarka, sastanci u OHR-u zbog formiranja nove Vlade FBiH. Beskonačni sastanci o reformi pravosuđa, mehanizmu koordinacije, a sada i imenovanje sudija Ustavnog suda BiH. Samo su neki od procesa u kojima je arbitrirala međunarodna zajednica. Mnogo toga je postignuto zahvaljući strancima u BiH kaže naš sagovornik, no da li je sve uspješno?
“Često se zna desiti da interesi i ciljevi, kratkoročni ciljevi predstavnika međunarodne zajednice nisu nužno nešto što ide u prilog građanima, i predstavljaju projekte koje je lijepo prikazati na kraju završenog mandata, kao nešto što je lijepo da ste završili. Bojim se da je ovog drugog , da imate potrebu da se otkvitaju određeni projekti, da se kaže da je to ono gdje smo napravili određeni, ali se osjeti da jasna vizija međunarodne zajdenice više ne postoji”, kaže Adnan Huskić, stručnjak za EU integracije.
Uz to postoji i jasno očekivanje brojnih političkih aktera da upravo Međunarodna zajednica riješi ono što oni smatraju glavnim problemom u BiH.
“Imate situaciju, da dok drugdje međuunarodni akteri prezaju od toga da se u državama mješaju u nešto što su definitivno unutrašnja pitanja, pa i dogovori političkih lidera, u bIh to uopšte nije začuđujuće, možda je najčudnije da se to priziva i očekuje od Međunaordne zajednice. Traži se od OHR-a, ambasade SAD i Delegacije EU”, dodaje Huskić.
Tako je bilo i ovaj put. Pa je sinoć, nakon radnog vremena, i nakon tri dana OHR reagvao na odluku NSRS o neobjavljivanju odlua Visokog predstavnika u Službenom glasniku RS.
“Jasno se ide protiv Općeg okvirnog sporazuma za mir. Nedavne odluke NSRS ni na koji način ne oslobađaju Republiku Srpsku ovih obaveza. Zvaničnici koji zanemare svoje zakonske dužnosti i obaveze snose ličnu odgovornost za takve odluke i za posljedice tih odluka.”
Osim toga, poručili su i kako entieti nemaju pravo niti ovlaštenje da ucjenjuju i kontrolišu rad Ustavnog suda, a u kontekstu najave, da će NSRS, razmotriti, kako su naveli, neustavno djelovanje Ustavnog suda BiH. Nešto prije OHR, reagovali su i ambasada USA i Delegacija EU.
Ambasada SAD u BiH: “Član III (3) Dejtonskog ustava kaže da se RS mora u potpunosti pridržavati odluka institucija Bosne i Hercegovine, što uključuje konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH.”
Delegacija EU u BiH: ((Nedavno glasanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske, o spriječavanju objavljivanja odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku Republike Srpske je neustavno, i nema zakonsko uporište.))
I dok dio Međunarodne zajednice šalje oštre kritike ka političarima u RS, sa njihovim kolegama iz FBiH idu na sastanke. Posljednji, nejajavljen održao se u četvrtak, lideri trojke i HDZ-a BiH. Nakon svega samo je kratko predsjednik HDZ-a rekao o čemu je bilo riječi.
“Mi smo sinoć imali sastanak s gospodinom Sattlerom, a ja sam jučer imao odvojeno sastanak s gospodinom Murphyjem gdje smo tražili rješenja kako nakon šest mjeseci od izbora ne upasti u novu krizu, nefunkcioniranje vlasti, i mislim da ćemo naći rješenje za to. Mi svake tri-četiri godine imamo neke slične istupe, nekad je neki drugi problem, ovaj put je Ustavni sud i treba ozbiljno razmotriti sve te probleme”, kaže Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH.
A kako zaista teče to razmatranje nije poznato, političari izbjegavaju novinare, a predstavnici međunarodne zajednice šalju soopštenja, često protokolarna, i sa društvenih mreža.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!