Damir Avdić reagirao na navode Milice Ristović Krstić: “Iznesene netačne informacije, ni najnoviji uređaji ne bi ispunili zadane kriterije”

Vijesti 06. aug 202413:57 0 komentara
Philip FONG/AFP

Direktorica Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine Milica Ristović Krstić gostovala je jučer u Danu uživo na N1 i govorila o tome zbog čega se već neko vrijeme ne mjeri gledanost TV programa u BiH.

U našoj emisiji govorila je i između ostalog o tvrdnjama Damira Avdića, direktora Audience Measurmenta, koji je naveo da, ukoliko novi pravilnik ostane na snazi, ni ova firma niti bilo koji drugi ponuđač neće moći učestvovati na tržištu jer kriterije iz pravilnika samo ispunjavaju uređaji firme Kantar Media i to Peoplemeter: Peoplemeter 7, Internet – Peoplemeter: Focal Meter.

“Taj isti direktor nijednog trenutka nije pokušao da dokaže da najnovija tehnologija Nielsen One ne zadovoljava oslove pravilnika”, odgovara Ristović Krstić za N1.

Na ove navode odmah je reagirao i Damir Avdić direktor Audience Measurement.

“Direktorica IMBIH je izjavila da nova tehnologija doprinosi mogućnosti da se vrši tzv. Time Shifted Viewing (TSV). Prije toga je izjavila kako je naša trenutna oprema stara i uvezena 2012. godine. Međutim, peoplemetri koje firma Audience Measurement d.o.o. posjeduje također mogu vršiti TSV, te stoga nisu potrebni novi uređaji.

Iz tehničkih specifikacija za peoplemeter vidljivo je da i najnoviji uređaji koje bismo mogli kupiti od davaoca licence ne bi ispunili zadane kriterije, naročito u Članu 6, tački (2): „Izbor panelista na peoplemeter-u mora biti omogućen na samom uređaju putem daljinskog upravljača i aplikacije kako bi se osigurala fleksibilnost pri korištenju, cijeneći principe intuitivnog interfejsa prilagođenog korisniku. Peoplemeter mora podržavati odabir više od jednog panelista istovremeno”, naveo je.

Potom je dodao:

“Peoplemeter 7 kompanije Kantar, čiju je licencu dobila firma See Media Research d.o.o. Banja Luka, izgleda kao tablet i kod njega se može izvršiti izbor na samom uređaju.

Novi uređaji (peoplemetri) koje bismo mi imali na raspolaganju nemaju tu opciju. Dalje navodi direktorica da su internet peoplemetri svih proizvođača veličine “kutije za šibice”.

Također, istaknuo je da bilo koja firma koja se bavi mjerenjem gledanosti nije u mogućnosti aplicirati za laboratoriju kako bi izvršila verifikaciju uređaja (peoplemetara) jer BATA nema resurse niti tehničke mogućnosti.

“Ko je predao zahtjev za odobrenje tipa, vjerovatno ćemo svi saznati kada bude usvojen i objavljen u Službenom glasniku novi Pravilnik o imenovanim labortorijima za verifikaciju mjerila, po kojem više neće biti potrebna akreditacija od strane BATA-e (Državna institucija za akreditaciju). Trenutno i od sredine juna 2023. godine, bilo koja firma koja se bavi mjerenjem gledanosti nije u mogućnosti aplicirati za laboratoriju kako bi izvršila verifikaciju uređaja (peoplemetara) jer BATA nema resurse niti tehničke mogućnosti da prije predaje zahtjeva IMBIH-u izvrši nužno potrebnu akrteditaciju po ISO Standard 17020.

I u pogledu zahtjeva za odobrenje tipa direktorica IMBIH ne prati zakonske propise, konkretno Član 14, tačku 5 Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH, gdje je naveden rok od 15 dana od dana prijema zahtjeva. Mi na odgovor (zahtjev za pregled kompanija koje su u procesu odobrenja tipa za peoplemetere) čekamo već od juna 2024. te smo novi zahtjev za dostavu inforamcija poslali u julu, tačnije 16.07.2024. godine. Danas (06.08.2024) 21 dan nakon što je predat zahtjev dalje nemamo odgovor”, zaključio je u svom odgovoru.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!