Dan socijalnog rada: Zabrinjava porast vršnjačkog i nasilja u porodici

Vijesti 15. mar 202214:10 2 komentara
N1

Povodom Međunarodnog dana socijalnog rada, ukazano je na potrebu unapređenja društvenog položaja i statusa socijalnih radnika i socijalnih radnica, a time i djelatnosti socijalnog rada, generalno.

Pod uticajem pandemije, klimatskih promjena i prirodnih katastrofa mijenja se i društveni kontekst u kojem profesija djeluje, dolazi do preispitivanja sistema vrijednosti i porasta nasilja u društvu, nepovoljnih demografskih promjena, ekonomske i socijalne nesigurnosti što se odražava na svakodnevni život ljudi, navode stručnjaci iz ove oblasti, uz napomenu da ove okolnosti suočavaju socijalne radnike s višestrukim izazovima profesionalnog djelovanja u novim, kriznim situacijama koje zahtijevaju adekvatne profesionalne kompetencije i stalna prilagođavanja.

Iako nema podataka na nivou države, posebno zabrinjava porast broja nasilja i vršnjačkog, ali i u porodici, kaže Mirnes Telalović, predsjednik Saveza socijalnih radnika FBiH.

“Ono što mi pokušavamo posljednjih godina kada je u pitanju sistem socijalne zaštite je da činjenice koje iznosimo u javnost budu utemeljene na osnovu relevantnih pokazatelja. Nažalost, mogu konstatovati da je u proteklom periodu bilo veoma “odokativnih” procjena, tako da u sistemu socijalne zaštite vrlo često ćete dobiti neke podatke koje nisu zasnovani na realnim činjenicama”.

Zbog toga se, navedeno je, nastoji da se uvede nova paradigma socijalne zaštite, u smislu rada na analitičko-planskim procesima, kako bi sve informacije bile zasnovane na istraživanjima. Primijećeno je i da su ustanove za smještaj djece bez roditeljskog staranja pune. To je pokazatelj da stanje nije dobro, kažu nadležni.

Tarik Smailbegović, direktor Kantonalne JU Dom za djecu bez roditeljskog staranja kaže da je povećan broj zahtjeva. Ono što sistem pokušava je da priču o hraniteljstvu pojača.

“Mi, kao Dječiji dom Bjelave imamo nekoliko novih malih porodičnih domova. Neosporno je da sistem ima odgovor. Uvijek ima mjesta i u domovima i u ustanovama, ali ono što je potrebno je da se promoviše hraniteljstvo, usvojenje, te da se što više prijavljuje i da prolazi edukacije, kako djeca ne bi završavala u ustanovama, nego da direktno idu u hraniteljsku porodicu”, zaključuje Smailbegović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare