O alternativama ruskim energentima raspravlja se i u Davosu na Svjetskom ekonomskom forumu. Među 2.500 zvaničnika, poslovnih ljudi i aktivista, koji razmjenjuju iskustva i predlažu potencijalna rješenja za globalnu krizu ni ove godine nema predstavnika BiH.
Razlozi nikome nisu poznati, ali posljedice su već vidljive.
U trenutku globalne političke i ekonomske krize, u Davosu će se, upravo, razmijeniti iskustva i potencijalna rješenja. Bh. vlasti, čini se, nisu zainteresovane.
“Nismo dio tih aktivnosti, ni dio tih razgovora. Naši političari ne govore strane jezike, ne predstavljaju nas , nažalost, u najboljem svjetlu kada se pojave vani, čast izuzecima, naravno. I to je jedan od velikih problema BiH”, kaže Zoran Puljić.
Koji su razlozi za to, te je li naša zemlja, uopšte, dobila poziv za Davos, nismo uspjeli da saznamo. Ministarstvo inostranih poslova BiH i kabinet predsjedavajućeg savjeta ministara, na naš upit ostali su nijemi.
Igor Crnadak, bivši ministar vanjskih poslova kaže:
“Velika je šteta što nema naših ljudi, ako ih neće biti, ali nekad, zaista, pomislimo da, kada odu i izblamiraju se, možda je i bolje da ne idu”.
Predstavnici regiona odavno prepoznaju značaj ovog skupa. A, imajući u vidu to da se, iza zatvorenih vrata, obično govori i o Zapadnom Balkanu, javnost se s pravom pita, ko će nas onda predstavljati?
“Vidio sam tik pred koronu predsjednika Vučića, sjedio je u prvim redovima ispred predsjednika Kine na tim nekim najvažnijim sesijama foruma. i sada vidimo koliko interesa postoji u Srbiji koliko stranih investitora dolazi u Kinu i Srbiju”, navodi Zoran Puljić.
Crnadak pak kaže:
“Ne vjerujem da će iko zastupati stavove BiH jer je to ipak jedan događaj koji je malo širi od čistog predstavljanja, tu se radi o temama koje su globalno važne” .
A upravo će goruće teme oko pandemije i rata u Ukrajini, enormnih poskupljenja i načina kako da se to prevaziđe, biti od naJzastupljenijih. A izostajanje iz svega toga samo pokazuje da je domaća vlast postala sama sebi svrha, kažu upućeni.
“Rat u Ukrajini. Vidimo koliko se država angažovala oko toga, i to je jedna od tema koja upravo pokazuje progres u odnosu u svijetu prema određenim događajima”, kazao je Zoran Pusić, hrvatski analitičar.
Rubina Čengić, novinarka je za N1 kazala.
“Mislim da predstavnici vlasti u BiH i ne vole da idu na takve sastanke da ih neko ne bi pitao o rezultatima njihovog rada. ne bi onda imali šta reći. Ovdje , u BiH se provlače jer građani i nisu u prilici da propituju, a i veliki broj naših kolega u medijima ne propituje, nego samo prenosi ono što im se kaže”.
S obzirom na to da prisustvo ne ide bez pozivnice i 50 hiljada evra po osobi, postavlja se pitanje jesu li nosioci vlasti odustali od odlaska jer zbog neusvojenog budžeta, nemaju novca. No, ozbiljan, pozitivan zamah u predstavljanju BiH, očekuje se, predviđaju upućeni, tek nakon izbora, i promjene vlasti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!