Decenije bezuspješne reforme javne uprave i “sistem koji opstaje na korupciji”

Vijesti 05. feb 202521:04 0 komentara

Visoka inflacija i još više cijene bacile su na koljena brojna domaćinstva koja jedva pokrivaju osnovne životne troškove. Ogroman pritisak je na realnom sektoru, dok istovmreno budžeti na svim nivoima koriste uglavnom da se pokriju troškovi enormne administracije. Reforma javne uprave, kao jedan od uslova bh. evropskog puta, pokušava se provesti već više od dvije decenije. No, bezuspješno.

Najskuplja administracija u Evropi, najveći broj ministara po glavi stanovnika. Tek je dio epiteta koji prati enorman bosanskohercegovački državni aparat.

Na tek nešto više od 3 miliona stanovnika, shodno popisu iz 2013. Četrnaest je vlada, jednako toliko parlamenata, odnosno skupština, oko 150 ministara na različitim nivoima, više od 400 zastupnika, te više od 120 delegata. Prosječna plaća s naknadama, oko 5 hiljada maraka. A hiljade je i službenika koji trebaju podmiriti potrebe vlasti.

Procjene od ranije govore kako se polovina zaposlenih građana BiH finansira iz budžeta, upravo i polovina svih budžeta odlazi na plaće i naknade službenika i nosilaca vlasti. S obzirom na inflaciju i visoke cijene u posljednje vrijeme, te brojke mogle bi biti i znatno više.

Razlog tome je, u nekoliko navrata povećanje plaća državnim službenicima, koje linearno povlači i znatno više povećanje plaća nosilaca vlasti. Tako je, kažu, po zakonu i Ustavu, no ne pokazuju volju da takve odredbe i mijenjaju. Povećanja plaća su planirana i u nedavno usvojenom federalnom budžetu.

“U proračunu koliko je rasla državna potrošnja i rast plaća u javnoj upravi od kad je ova Vlada došla kao vladajuća, ja ću vam reći 136 milijuna maraka. Suština svega je smanjiti državnu potrošnju, smanjiti javnu administraciju, smanjiti deficit koji država radi u odnosu na realan sektor”, smatra Slaven Raguž, zastupnik HRS-a u FBiH.

Ali kako smanjiti, ako to nosioci vlasti ne žele? Vozači, savjetnici, sekratari. Radna mjesta na budžetu, jedan su od načina osiguravanja glasova na narednim izborima. Nebrojene agencije, institucije, osim što pojedu budžete, još su i neefikasne. Stoga nije ni čudo što Brisel insistira na reformi javne uprave. No, dvije decenije, ista ne uspijeva.

“Sistem zapošljavanja je uglavnom baziran na klijentelizmu, prema nekim ranijim istraživanjima Transparency internationala smatra se da je 90 posto pozicija u javnoj upravi, zapravo da se do njih došlo političkim posredovanjem, političkom pripadnošću, ili vezama sa političkim strankama”, ističe Edo Kanlić, Transparency International BiH.

Problema su svjesni i pojedini izabrani zvaničnici. Kritike upućuju uglavnom iz opozicionih struktura, jer vlast je uvijek odgovorna.

“Mi smo svojevremeno odabrali i rukovodećeg državnog službenika kada je u pitanju reforma javne uprave ali je očigledno da to političkim strukturama koje čine vlast ne odgovara da se ta reforma temeljito napravi. Mi danas imamo mnoštvo zaposlenih radnika koji ne znaju ni šta treba da rade, dođu na posao, odsjede osam sati, vrate se kući, za to primaju dobre plate”, pojašnjava Šemsudin Mehmedović, zastupnik u PSBiH.

Nikada se kao ozbiljna tema u parlamentima na različitim nivoima nije našlo pitanje reforme javne uprave. A neće se ni desiti. Razlozi su jasni i jednostavni.

“Jer to je obrazac ponašanja i djelovanja u proteklih 20 godina, uhljebljavanje kroz javna poduzeća, kroz agencije, kroz ministarstva, cijelu javnu upravu, to je jednostavno glasačka mašinerija stranaka koje 20 godina vladaju i neće siguran sam ući u ozbiljnu reformu javne uprave”, smatra Ilija Cvitanović, delegat u Domu naroda BiH.

Nebojša Vukanović, poslanik u NSRS, zaključuje:

“20 ili 30 godina sistem opstaje na toj kapilarnoj korupciji, uvijek se nađe privid legitimiteta, konkurs se namjesti, ali imaju eto svi pravo konkurisati a zna se unaprijed ko će šta dobiti, izmišljeno je na hiljade radnih mjesta i iz budžeta se troše desetine miliona maraka i to sve opet pada na grbaču običnog radnika”.

A za dobru poziciju u državnoj službi, nije problem u visoko koruptivnom sistemu, preko noći, i kupiti diplomu.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!