Delić: Nema razloga za brigu, invalidnine u FBiH se ne mogu smanjivati

Vijesti 18. nov 202419:23 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Ministar rada i socijalne politike u Vladi Federaciji Bosne i Hercegovine Adnan Delić za N1 je govorio o aktuelnim zakonima u ovoj oblasti, ali se posebno osvrnuo na jednokratne pomoći za penzionere pojasnivši zbog čega su duplo manje od planiranog te je spomenuo i isplatu invalidnina poručivši da osobe s invaliditetom nemaju razloga za brigu i da se one ne mogu smanjivati već samo povećavati.

Delić je na početku razgovora demantovao da je Vlada FBiH isplatila nižu jednokratnu pomoć za pnzionere od one koju su najavljivali.

“Nismo isplatili nižu jednokratnu pomoć nego smo najavili, ali jesmo u odnosu na želje Saveza penzionera FBiH. Njihov zahtjev je bio da se isplati jednokratna pomoć od 200 KM svim penzionerima koji primaju penziju do 1.000 KM i 100 KM svim penzionerima koji primaju penziju iznad 1.000 KM. Ovim rješenjem je to duplo manje, ali moram da kažem da neke stvari i pitanja prevazilaze nadležnost i same Vlade FBiH posebno resornog ministarstva što je ovo definitivno slučaj. Mogu reći da je ovo simbolična jednokratna pomoć kada su penzioneri u pitanju, ali je ona jedina moguća s obzirom na trenutno stanje u budžetu i mi smo izdvojili oko 37 miliona KM za njenu isplatu i to bez rebalansa budžeta. Ono što svima treba, ne samo penz‭ionerima, već svima nama koji ćemo to postati, je sistemski i dugoročno da riješimo pitanje punjenja penziono-invalidskog fonda jer trenutno sredstva koja se uplaćuju od doprinosa nisu dovoljna za isplatu penzija”, naveo je Delić.

Počela isplata jednokratne pomoći penzionerima u FBiH

Dodao je i to da nadležni u FBiH puno truda i rada ulažu u poboljšanje uslova penzionerima pogotovo, dodaje, kada su standardi života takvi da jedva sastavljaju kraj s krajem.

“Obećali smo isplatiti jednokratnu pomoć i ona nije ni blizu onoga što bih ja želio i volio i što bi svakako penzionerima bilo neophodno, ali moram da kažem svakako da smo riješili i druga pitanja koja se odnose na zahtjeve penzionera. Povećali smo pomoć za banjsko liječenje penzionerima za 2025. godinu. Populacija penzionera je brojčano najveća u našoj državi i za banjsko liječenje je do sada izdvajano 900.000 KM, a mi smo uduplali taj iznos i sad ćemo obezbijediti dva miliona KM. Treba naglasiti da smo formirali Radnu grupu koja treba da radi na izmjenama i dopunama Zakona o PIO u FBiH i ja se nadam da će oni ponuditi nekakva rješenja koja će biti kompromis u zahtjevima samih penzionera i mogućnosti trenutne vlade. Nama je u ovom trenutku najvažnije da rasteretimo opterećenja na rad kako bi privrednici mogli što više ulagati i investirati i otvarati što više radnih mjesta, a kako bi omjer radnika i penzionera bio mnogo povoljniji nego je sada, odnosno, kako bi se PIO fond punio od uplate redovnih doprinosa jer smo ove godine iz federalnog budžeta namirili približno 400 miliona KM budžetskih sredstava koji nedostaju fondu iz kojeg se isplaćuju penzije. Ako ne budemo donosili mjere kako da zaposlimo što veći broj privrednika i radnika imat ćemo dugoročni problem u narednom periodu”, pojasnio je Delić.

Nije održana sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH zakazana za četvrtak. Delegati nisu uspjeli da se usaglase oko dnevnog reda, a na istom je bilo nekoliko tačaka koje se tiču ministarstva na čijem je Delić čelu. Pitali smo ga koliko će ova situacija usporiti usvajanje ovih zakona?

“Nadam se da će ta sjednica Doma naroda biti što prije zakazana i da će se na dnevnom redu naći tri zakona koja smo imali u sferi rada i socijalne politike. I mislim da su ona životna važna za kategorije na koje se oni odnose. Prije svega mislim na Zakon o posredovanju i zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, a koji tretira razdvajanje aktivnih i neaktivnih tražilaca posla, čišćenje evidencija i rješavanje tog paradoksa u ovoj državi da poslodavci svaki dan govore da nemaju radne snage, a radnici, s druge strane, poručuju da nemaju posla. Poslodavci su svakako dužni obezbijediti kvalitetna primanja uposlenicima, ali je to nemoguće bez izmjene zakona – prije svega smanjenja opterećenja na rad, a onda rješavanje tržišta rada kroz razdvajanja evidencija”, dodao je.

Zakon o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške za osobe sa invaliditetom posljednjih dana je privukao mnogo pažnje u javnosti. Iz Mreže udruženja “Moje pravo” kažu da je Prijedlog zakona mnogo gori od Nacrta koji je mjesecima bio na Javnoj raspravi. Kako kažu, ni Nacrtom nisu bili zadovoljni, a pogotovo ne ovim što bi trebalo pred delegate da odlučuju.

Delić, s druge strane, nije mišljenja da je ovaj zakon izazvao neke velike reakcije osim gore spomenutog udruženja “Moje pravo”.

“Ne mogu reći da se njih najviše tiče taj zakon. Ta oblast koja tretira osobe s invaliditetom je specifična jer tu imamo razne spektre te populacije i svako udruženje zastupa neke svoje interese, a što je sasvim logično i opravdano i apsolutno ne zamjerim nikome u vezi s tim, ali ako sjedite s udruženjem osoba s invaliditetom raznih spektara vidjet ćete da svako od njih ima drugačije mišljenje o ovom zakonu i niko nema jedinstven stav o njemu. Dakle, određene osobe s invaliditetom nemaju isti invaliditet pa tako oni koji imaju fizički ne zastupaju isto mišljenje onih koji se bore sa psihičkim invaliditetom ili poremećajem”, naveo je Delić pa odgovorio na pitanje hoće li osobe sa 90 ili 100 posto invaliditetom ponovo biti suočene s mogućim ograničenjima u isplati invalidnina:

“Ma neće, to je apsolutna neistina i prosto nezamislivo da to nekada čitam u javnom prostoru. Ono što je istina, a što će potvrditi sve i jedna osoba s invaliditetom kojih je skoro 50.000 u FBiH, jeste to da od 2009. godine oni skoro nikada nisu imali nikakvo povećanje kada je osnovica ovih sredstava u pitanju. Dakle, trenutna vlast je izmjenama i dopunama Zakona omogućila izmjenu u kontekstu samog obračuna isplate naknade i ta osnovica je bila vezana za minimalnu platu (80 posto) i iznosi tih naknada su se skoro uduplali. Činjenica je samo da se promijenio način obračuna samih naknada i istina je da će osobe s invaliditetom umjesto dosadašnjeg propisa kojim nije garantovano povećanje i usklađivanje naknade ove godine, ovim zakonom je predviđeno da svake godine na osnovu zbira rasta BDP-a i potrošačkih cijena njhova naknada raste. Vlada FBiH, nadležno ministarstvo, a ni ministar nema mogućnost da umanji ovu naknadu, a trenutno je maksimalna 728 KM. Međutim, ukoliko se dese određeni negativni utjecaji po budžet, Vlada FBiH onda ima mogućbost da te naknade ne usklađuje, odnosno, da ih ne povećava i to se ne može nikada desiti na želju vlade nego na osnovu drugih parametara koji pokazuju stanje u budžetu. Nema razloga za brigu jer su ovo propisi zakona i klauzula koja stoji u ovom i svakom drugom zakonu”, rekao je naš sagovornik ističući da je ove godine u federalnom budžetu izdvojeno 140 miliona KM za uvećanje naknada osobama s invaliditetom.

Interesovalo nas je i da li osobe sa 60 i 70 posto procijenjenim invaliditetom ostaju “van ovog zakona”?

Protesti osoba sa invaliditetom: Ovo nije pet do 12, već 12 i pet

“Nažalost, osobe s invaliditetom od 60, 70 i 80 posto su 2009. godine izbačene iz prava i nisu mogle biti vraćene ovim zakonom. Malo mi je teško govoriti o ovome, ali te osobe svakako da zahtijevaju određenu pomoć države, one zaslužuju da imaju određenu naknadu, ali to u ovom trenutku košta vipe od dodatnih 200 miliona KM na godišnjem nivou i uvođenje otprilike oko 65.000 novih osoba u pravo. Nisam kriv za to što su oni izbačeni iz prava, ali ću se potruditi da tim osobama, ono što je u skladu sa UN konvencijom i onim što od nas traže svi međunarodni standardi, omogućimo suštinsku inkluziju”, poručio je, između ostalog, Delić.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!