Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, gostujući na FTV komentirao je usvojenu Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kazavši da se radi o izuzetno važnoj odluci - ne samo za BiH, nego i za region Zapadnog Balkana, Evropu i čitav svijet.
Još jednom je potvrđena nesporna činjenica, i to na svjetskom parlamentu – UN-u, da je u Srebrenici počinjen zločin genocida. Potvrđena je nesporna činjenica koja je ranije utvrđena na najvećim pravnim instancama i sudovima UN-a“, kazao je.
Zvizdić dalje navodi da će praktično biti onemogućeno dalje poricanje genocida za sve zemlje članice UN-a.
“Bit će onemogućeno glorificiranje ratnih zločinaca i što je najvažnije sve zemlje će kroz različite manifestacije upoznati svoje građane o zločinu genocida koji je izvršen Srebrenici“.
Nažalost, kaže Zvizdić, Srbija je propustila šansu da glasa za ovu Rezoluciju i da dođe do dugo očekivane katarze čime bi mogao početi ozbiljan proces i pomirenja i saradnje u čitavom regionu.
“Svi oni koji su bili protiv Rezolucije ostali su na tamnoj strani civilizacije i civilizacijskih vrijednosti“, naveo je.
Osvrćući se na izjavu Aleksandra Vučića o otvaranju Pandorine kutije, naglasio je da će Rezolucija otvoriti mogući proces katarze na prostoru Zapadnog Balkana.
“Ona treba da bude konačna tačka na bilo kakvu raspravu o nespornoj činjenici da je planiran i izvršen genocid u Srebrenici 1995. godine. Način na koji je politički establišment Srbije uz pomoć političkog establišmenta iz Republike Srpske pokušao osporiti ovu Rezoluciju je baziran na potpuno pogrešnim premisama, potpuno identičnim onim iz devedesetih godina, koje znače novo nepovjerenje, nove blokade, sukobe i konflikte. Umjesto da smo na takav način sumirali prošlost, priznali genocid u Srebrenici, izvinili se svim žrtvama i njihovim porodicama i pokušali zajednički kreirati neku budućnost. Nikakva Pandorina kutija neće biti otvorena osim što će se ova Rezolucija u političkim programima i izbornim kampanjama u Srbiji i Republici Srpskoj koristiti na vrlo nekorektan i neprincipijelan način“, objasnio je.
Građani BiH mogu biti mirni, dodaje Zvizdić.
“Ništa se kardinalno neće dogoditi što bi moglo ugroziti mir i stabilnost u BiH. Ne možemo tvrditi da ne može doći do sporadičnih ili organizovanih incidenata, ali već sada znamo da ako dođe do toga da iza njih kao organizator će stajati politički establišment Republike Srpske“.
O ‘mirnom razdruživanju’ o kojem govori Milorad Dodik, kaže da su to ‘floskule koje Dodik ponavlja već skoro deceniju i po, uvijek u momentu kada mu treba da se održi na političkoj sceni’.
“Ni do kakvog mirnog razdruživanja u BiH neće doći. Dejtonski mirovni ugovor je potpuno precizan, u trenutku rušenja Dejtonskog ugovora, bilo kakvog pokušaja otcijepljenja Republike Srpske – to automatski znači i prestanak postojanja Republike Srpske. Vrlo je moguće, s obzirom na način na koji se ponaša Dodik, da će se brzo početi razmišljati o nadogradnji Dejtona u smislu jedne nove regionalne organizacije unutar BiH koja bi omogućila potpuno normalno funkcioniranje BiH“, zaključio je Zvizdić.
Podsjetimo, jučer je na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici za koju je glasala 171 zemlja. “Za” su bile 84 zemlje, 19 “protiv” i 68 “suzdržano”.
Ovom Rezolucijom je većina zemalja članica UN-a odlučila je da se 11. jul svake godine obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom o genocidu u Srebrenici 11. juli je odobren na isti način na koji je 27. januar određen za Dan sjećanja na holokaust, a 7. april kao Međunarodni dan razmišljanja o genocidu nad Tutsima 1994. u Ruandi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!