Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, koja izdaje međunarodne standardne brojeve knjiga (ISBN), morala je obustaviti svoje aktivnosti osmog oktobra. Posmatrači u ovom događaju vide opasnost za kulturu, piše austrijski list Der Standard.
“Time što su dopustili ‘zatvaranje’ NUBa BiH, vlasti na svim nivoima, od države do kantona, ubile su pismenost u našoj zemlji, i počinile stravičan zločin nad bosanskohercegovačkom kulturom. Na simboličan način je današnji režim drugi put zapalio Vijećnicu, dovršavajući posao Karadžićevih i Mladićevih hordi”, naveo je Prof. dr. Vahidin Preljević na platformi X.
Već sedmicama u Bosni i Hercegovini nije moguće objaviti serijske publikacije, a u entitetu Federaciji ni knjige jer se više ne izdaju međunarodni standardni brojevi knjiga (ISBN), kao ni ISSN brojevi za publikacije, časopise i naučne radove. Nacionalna i univerzitetska biblioteka, jedina institucija u Bosni i Hercegovini koja može izdavati ove brojeve, van je funkcije. Bez upravnog odbora, nadzornog odbora i direktora, institucija više nije u mogućnosti da isplaćuje račune ili plate.
Nedostatak sredstava
U pozadini trenutne krize je činjenica da finansiranje za sedam državnih kulturnih institucija nije osigurano. Ova situacija traje već 30 godina, jer kulturne nadležnosti nisu bile precizno utvrđene u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Od 8. oktobra, zbog nejasnog pravnog statusa Nacionalne biblioteke, ništa više ne funkcioniše. Biblioteka je zatvorena i za javnost.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka pozvala je sve koji se solidarišu s institucijom na protest ispred zgrade u ponedjeljak. Univerzitet u Sarajevu i Studentski parlament pridružili su se inicijativi izdavača Bosne i Hercegovine koji su simbolično podržali biblioteku. Na okupljanje u ponedjeljak došao je i rektor Univerziteta u Sarajevu, Tarik Zaimović. Politička odgovornost leži prvenstveno na Ministarstvu civilnih poslova BiH. Međutim, i dalje se vode rasprave o nadležnostima.
Naime, kako navodi ovaj list, političke elite bh. entiteta Republika Srpska, “uopšte ne žele da finansiraju državne kulturne institucije jer nastoje da iznutra oslabe državu Bosnu i Hercegovinu, sa planom da jednog dana pripoje Republiku Srpsku Srbiji”.
Nedostatak udžbenika
Der Standard navodi da je rad univerziteta sada ometen zbog neobjavljivanja publikacija, a za školski nastavni program su neophodne redovne nove objave udžbenika, što također više nije moguće u FBiH. Neki zaposleni u Nacionalnoj biblioteci smatraju da bi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt trebao riješiti ovaj problem. On bi, koristeći ovlasti iz Bonskog sporazuma, mogao donijeti zakon.
Ni u utorak ova tema nije bila na dnevnom redu Vijeća ministara, jedinog tijela koje daje saglasnost za imenovanje novog direktora i uprave.
Jedan od tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić, je ranije apelovao: “Vlada mora pronaći rješenje prije nego što budemo primorani najaviti smrt pisane kulture i kraj kulturnog i obrazovnog života ovdje. Sredstva za finansiranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke sigurno postoje, kao i način za rješavanje problema“.
Selma Bajraktarević, zaposlena u Nacionalnoj biblioteci, u intervjuu za bh. medije izjavila je da je ovo “najgora situacija od 1992. godine”, odnosno od početka rata. Ona strahuje da je sastanak Vijeća ministara u utorak bio posljednji rok da se spriječi “uništavanje kulturnog identiteta, izdavačke produkcije i nastavnih aktivnosti na univerzitetima“.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!