Vlada Federacije Bosne i Hercegovine jučer je donijela prijedloge koji bi trebali da idu u korist radnika. No, još nisu precizirane ključne stvari. Da li su radnici opet na milosti dobre volje poslodavaca, da li će imati veća primanja ili ne?
Kako bismo dobili jasne i precizne odgovore kontaktirali smo Udruženje poslodavaca FBiH, no ni njima nisu kristalno jasna objašnjenja Vlade Federacije BiH.
“Ono što sam uspio da vidim radi se o tri stvari. Jučer je Vlada FBiH na hitnoj sjednici pripremila dva zakonska rješenja, koja će uputiti u Parlament FBiH. Jedno je zakon o fisklaizaciji. To je zakon koji smo predlagali prije nekoliko godina. Od početka to podržavamo”, kazao je Smailbegović za N1.
Potom je dodao:
“Naredno je izmjena zakona o porezu na dohodak, to je na tragu našeg prijedloga od prije dvije godine. Podsjetimo, mi smo tražili isplatu dodatne plate do 400 KM i to neoporezivo. Oni su uzeli slično rješenje. Smanjili su na 200 KM. To je nizak iznos. Taj bi iznos trebao biti značajno veći. Da se omogući isplata plata bez plaćanja poreza. To bi povećalo primanje radnika. To nije obaveza”.
Između ostalog, Smailbegović pojašnjava da uredba “minimalno primanje” kroz izmjene Zakona o dohotku još uvijek nije nikome jasna.
“Treća stvar uredba o minimalnim primanjima. Ne znamo o čemu se radi. Spominje se cifra od 1200 KM. Jasno nam je da je moguć taj iznos. Da se doprinosi plaćaju samo na 650 KM. Ne znam kako će to izvesti da bude obaveza. To je nepoznanica. U narednih par dana ćemo gledati da imamo sastanke. Još jednom da pojasnimo. Taj je dio zamišljen da bude dodatak na platu koji ovisi o rezultatima rada pojedinca i kompanija. Ukoliko je to stimulacija onda nije obaveza. Radnici mogu dobiti različite iznose. Kao dio plate, koji nije obavezan. Šta će biti na kraju, ne znamo. Preuzeli našu ideju, smanjili iznos na 200 KM”, zaključio je Smailbegović za N1.
Admir Čavalić, ekonomski stručnjak za N1 smatra da su nova rješenja Vlade FBiH temporalna i da oni neće riješiti suštinske probleme radnika.
“Ovo će više pogodovati radnicima u javnom sektoru. Ovo je temporalni zakon i odnosi se na to da se formira novi dio neoporezivog do 200 KM i odnosi se na tzv. radni učinak. Radni učinak definisan je članom 75, Zakonom o radu FBiH, uglavnom se više veže i postoji u javnom, nego privatnom sektoru”, naveo je ekonomista Admir Čavalić.
Čavalić dodaje i da je u kontekstu minimalnih 1.200 KM, važno naglasiti da se to temelji na tri, veoma fluidna, varijabilna uslova koja mogu biti dovedena u pitanje, odnosno, topli obrok, naknadu za prevoz i radni učinak.
“Sve navedeno može biti stvar pitanja, sve se može dovesti u pitanje, sve je uslovno, pa čak i taj radni učinak, ako se pogleda Zakon o radu FBiH, gdje se isti tretira. Postoji taj momenat, ukoliko nije fiksiran i sve to zavisi od kolektivnih ugovora, kolektivnih pregovaranja”, kazao je Admir Čavalić, ekonomista.
Uredba će biti na snazi godinu dana, odnosno, do prvih rezultata učinka online fiskalizacije od koje se očekuje da smanji sivu zonu, rad na crno i isplatu dijela plate u koverti.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!