Adnan Šerak, izvršni direktor za kanalizacioni sistem u Vodovodu i kanalizaciji Sarajevo i Samir Đug profesor na Prirodnomatematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu za N1 su govorili o problemima vodosnabdijevanja u Kantonu Sarajevo. Sa stručne strane Đug je kazao da se približavamo 2050. godini kad ćemo se suočiti sa ozbiljnim problemima, za koje se, kako navodi, ne nalazi rješenje. S druge strane iz ViK-a Sarajevo ponavljaju ranije stavove da se većina vode gubi i da nemaju ljudstvo da kopaju i vrše popravke.
Iz ViK-a su se pohvalili da je pojačan nadzor i kontrola u proteklom periodu učinili da se otkriju oni koji nelegalno koriste vodu.
“U posljednja dva mjeseca našli smo 177 nelegalnih potrošača koji na neki način nelegalno troše vodu”, kazao. je Šerak.
Također, ponovio je on da ovo kantonalno preduzeće ima problem sa kadrom, odnosno manjkom radnika u tehničkom dijelu.
“Imamo 140 invalida rada. Kod nas je najveća administracija i oni ne mogu da budu prebačeni da kopaju, a što bi neki privatnik mogao to da uradi”, objasnio je Šerak te je dodao da se gubi 60-70 posto vode.
Poređenje sa 2012. godinom
Šerak je poredio 2012. godinu i ovu kao godine sa sličnim vremenskim prilikama tokom ljeta, ali je ukazao da tada za razliku od danas je bilo više snijega tokom zime.
“2012. godine ljeto je bilo malo manje vruće nego ovo, kada uzmete podatke FHMZ BiH. Bilo je 58 vrućih dana, dana koji se karakterišu kao ekstremna suša sa temperaturama iznad 30 stepeni, sada imamo 60 i nešto. Međutim, tada je bilo dva i po metra snijega”, kazao je on.
“Mi nemamo mnogo vremena da djelujemo”
Đugsa stručnog aspekta je ukazao da nam vrijeme curi jer 2050. godine bi mogli se suočiti sa ozbiljnim posljedicama.
“Svi scenariji globalnih modela koji modeliraju perspektive s klimom i klimatskim promjenama pokazuju da do 2050. godine koja nije tako daleko mi ćemo imati ozbiljne probleme. Ne bih baš rekao da ćemo ostati bez vode, ali smo na dobrom putu ako se nastavi ovakvo ponašanje, a nastavlja se trend mi nemamo mnogo vremena da djelujemo. Perspektiva je takva da nam predstoji ozbiljni problemi sa snabdijevanjem vodom”, kazao je Đug.
Također, Đug pojašnjava šta nas je dovelo u ovu situaciju.
“To je prenamjena prostora, da se dozvoli gradnja objekata na zonama koje su vodozaštitne. Svi objekti koji se izgrade zahtjevaju određenu infrastrukturu, vodovodnu, kanalizaciju i sve to. Kad god se izgradi jedan objekat on traži da ima odvodnju otpadnih voda. Pogledajte gdje završavaju sve naše otpadne vode, kakav imamo sistem prečišćavanja. Imamo prečistač u Butilama. Ako krenete od Vijećnice pa nizvodno vidjet ćete na svakoj onoj tramvajskoj stanici ogromne vode gdje se kanalizacione vode bez ikakvog tretmana ispuštaju direktno. Imamo problem sa kontaminaciju ne samo podzemnih već i površinskih voda. Imamo problem sa zdravstvenih aspekata. Ako prošetate pored Miljacke, Željeznice vidjet ćete da imamo neugodan miris koji se tu širi svakodnevno”, naveo je on.
Neshvatljivo je, ističe Đug, da pitkom vodom peremo automobile i slične stvari umjesto da koristimo tehničku vodu. Ponovio je Đug da nadležni ne konsultuju struku.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare