Dizdar: Više od polovine stanovnika Donje Jablanice ne želi više tamo živjeti

Vijesti 31. okt 202418:19 0 komentara
N1 BiH

Građani traže informacije. Kolika je sigurnost Donje Jablanice? Da li će se moći vratiti? Šta je s kamenolomom? Kada će se deponovati kontaminirani materijal? Mnogi su, s obzirom na to da se približava zima, u panici. Imamo li dobre, ohrabrujuće informacije za njih? Na ova i druga pitanja u Danu Uživo odgovorio je Nerin Dizdar, ministar raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BiH.

“Potpuno je razumljivo da su građani uzrujani zbog velikog broja smrtnih slučajeva koji su se dogodili i koji se ne mogu nadoknaditi. Postoji određena nervoza, ali ono što mogu reći jeste da institucije rade svoj posao. Od prvog dana su bile na terenu, već ujutro oko deset, jedanaest sati sve su službe bile prisutne. Međutim, ne možete sve uraditi odmah jer postoji čitav niz procedura koje se moraju ispoštovati.” kazao je Dizdar.

Kažu da je tako bilo u početku, ali da sada nema dovoljno radnika. Efendija iz Jablanice jučeR je u našem programu iznio teške optužbe, rekavši da su mašine bile prisutne tokom posjete predsjednice Evropske komisije, a zatim povučene?

“To jednostavno nije tačno. Vidio sam da ste objavili informaciju kako je načelnik napao Efendiju, što nije istina. Samo je odgovorio na novinarsko pitanje. Postoji analiza stručnih agencija koja potvrđuje da se radi o toksičnom otpadu koji mora biti deponovan na specifičan način. Tri deponije su već potpuno popunjene i zatvorene. Bilo je volontera koji su nekontrolisano uklanjali otpad, što je opasno, jer su ga odlagali u vodotokove. Dakle, ovdje je potrebna posebna briga.”

Dizdar je dodao: “Lokalne vlasti u Jablanici, Konjicu i Fojnici su obavile svoj posao. Bio sam lično prvi dan na licu mjesta s načelnikom Jablanice, čovjekom koji je stalno s tim ljudima i neumorno radi. Imao sam brojne razgovore s načelnicima Konjica i Fojnice. Urađeno je puno toga što građani ne vide i ne moraju vidjeti jer to spada u nadležnosti institucija. Već imamo detaljan pregled šteta, što je izuzetno težak posao u ovim okolnostima.”

Ako imate podatke o štetama, možete li ih podijeliti s javnošću? Građani Jablanice još nisu dobili te informacije?

Di“Naravno. U Donjoj Jablanici imamo 37 potpuno uništenih i 113 oštećenih objekata. Na području Zlate imamo 13 uništenih i 53 oštećena objekta. U Čivelju imamo 4 uništena vikend objekta, gdje ljudi ne žive stalno. U Konjicu je 132 stambena objekta ugroženo ili nepogodno za stanovanje. Na primjer, u mjestu Panduri sedam kuća se nalazi na klizištu, što je ozbiljan problem. U Fojnici su četiri objekta potpuno uništena, a 97 oštećeno.” kazao je ministar.

Jeste li procijenili ukupnu štetu u novčanom iznosu? Koliko će novca biti potrebno za obnovu ili izgradnju novih objekata?

“Procjene su napravljene. Šteta na postojećim objektima je jedna stvar, dok je novčana vrijednost objekata koje ćemo graditi druga. Federalni zavod za raseljene osobe i izbjeglice već ima projekte obnove kuća i izgradnje novih objekata. Na području Jablanice imamo potrebu za 58 novih stambenih objekata, i ta brojka može rasti jer neki građani još uvijek nisu odlučili. U Konjicu i Fojnici većina želi da se vrati na staru lokaciju, dok više od pola stanovnika Jablanice preferira da se izgradi smještaj na drugim lokacijama.” zaključio je ministar Dizdar.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!