Djeca 5. i 6. razreda u BiH koriste snus: Od gubitka svijesti do raka – teške posljedice kojih roditelji nisu svjesni

Vijesti 02. sep 202413:18 > 14:30 0 komentara

U Kantonu Sarajevo pokrenuta je inicijativa da se upotreba snusa i nikotinskih vrećica stavi u zakonske okvire i da nisu dostupni djeci i maloljetnicima. U Novom danu o ovoj temi su razgovarali prof.dr.sc. Aida Ramić Čatak, dr.med. pomoćnica ravatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Tarik Hodžić, psihijatar iz Zavoda za bolesti ovisnosti Kantona Sarajevo, Jelena Pekić, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo (SDP) i Elma Dizdarević iz Vijeća roditelja Kantona Sarajevo.

Nagli gubitak svijesti i povraćanje

Dizdarević je u uvodu gostovanja kazala kako su roditelji prepoznali problem tako što se kod djece odjednom počeo javljati nagli gubitak svijesti i povraćanje, te kako su, tražeći uzrok problema, našli pakovanja koja izgledaju privačno, a zapravo se radilo o kutijicama koje sadrže snus.

Pojašnjavajući o kakvim se prozvodima radi, Hodžić je naglasio da je nikotin ključan za stvaranje ovisnosti bez obzira koliko se proizvod koristi. Podsjetio je da je nikotin prisutan kako u vapeu, snusu, i cigaretama, te da kod upotrebe svih ovih proizvoda dolazi do potrebe povećanjem doze, a samim tim i do štetnih efekata koji proizilaze iz upotrebe.

Na pitanje da li se roditelji obraćaju Zavodu tražeči pomoć za ove vidove ovisnosti kod maloljetnika, Hodžić je rekao da se Zavod uglavnom bavi ovisnostima o alkoholu, drogi, i kocki, te da mu nije poznato da se neko obratio s ovakvim zahtjevom.

Roditelji nisu svjesni opasnosti

Dizdarević smatra da većina roditelja nije ni svjesna da njihova djeca mogu doći u dodir sa snusom, dodavši da kada su mediji i Vijeće roditelja pokrenuli priču o ovisnosti o snusu, roditelji su tek tada počeli istraživati i uvidjeli da njihova djeca često koriste ove proizvode. Upozorila je kako se dobna granica korisnika spustila, te da su sada i djeca u 5. i 6. razredu korisnici, s obizirom na dostupnost proizvoda.

Zastupnica u Skupštini KS Jelena Pekić, koja je prihvatila inicijativu učenika i nastavnika OŠ Safvet Beg Bašagić da se ozbiljnije pozabavi ovim problemom, kazala je kako nisu postojali podaci ni analize kada je u pitanju snus, koliko je dostupan, ali i njegov utjecaj na zdravlje.

Inicijativu je uputila resornom ministarstvu u Vladi Kantona Sarajevo, zatraživši pomoć i od organizacija civilnog društva, za analizu stanja zdravstvenog utjecaja upotrebe snusa. “Fokus je na djeci i zaštiti djece, i mislim da apsolutno svi dijelimo isto mišljenje”, naglasila je.

Pixabay

Govoreći o štetnosti upotrebe ovih proizvoda na zdravlje, dr. Ramić Čatak je upozorila kako se radi o proizvodima koji se nameću kao manje štetni, ali koji u sastavu imaju nikotin koji nosi problem ovisnosti.

Ističe kako nije slučajnost da se na tržištu u našoj regiji ovi proizvodi pojavljuju u ovom trenutku, pojasnivši da se radi o strategiji pronalaska rupa u zakonu i izbacivanja na tržište proizvoda koji će održati ovisnost kao most ka drugim duhanskim proizvodima, a koji nisu obuhvaćeni zakonom.

Ramić-Čatak je naglasila da, kada je u pitnanju Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH, radilo se u dugotrajnom procesu donošenja zakonskog rješenja, a nametanje dodatnih 16 amandmana je otežalo njegovu primjenu. Iako većina proizvoda, kao što je vape, snus i nikotinske vrećice, koji stvaraju ovisnost, nije obuhvaćena zakonom, postoji niz dokaza koji ukazuju na njihovu štetnost, istakla je.

Kancerogene promjene na usnoj šupljini, pankreasu, želucu, crijevu…

Govoreći o konkretnim zdravstvenim problemima, navodi kako ovi proizvodi uzrokuju veliku ovisnost, a uporedo s tim kod korisnika strada usna šupljina i dolazi do kanceroznih promjena na usnoj šupljini, pankreasu, želucu, debelom crijevu, a nije zanemariv ni efekat nikotina na bolesti srca i krvnih sudova.

Ne radi se samo o uvlačenju djece za neku novu stepenicu za druga sredstva, ali ovisnost je trajna promjena mozga kod konzumenata i kad imate centralni nervni sistem koji se još razvija do 25. godine, rizikujete da se naprave trajne promjene u pogledu pažnje, koncentracije do sklonosti bolestima mentalnog zdravlja“, zaključuje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!