Počela je nova sezona realityija na Pink televiziji. Učesnici isti, ime drugačije. Šta se dogodilo sa primarnim zahtjevom protesta ''Srbija protiv nasilja'' za ukidanje realityija? Jesu li obećanja predsjednika i premijerke Srbije bila lažna? Mjerenja su pokazala i da se publika iz BIH nije zasitila ovakve vrste zabave. Naprotiv. O sociološkom fenomenu realityija jutros su za Novi dan govorili profesor Rade Veljanovski sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu, sociolog Amer Osmić sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu i bivši učesnik realityija, glumac Dragan Marinković Maca.
Počela nova školska godina, počela i nova sezona reality programa, ovaj put pod nazivom ‘Elita’.
“Oni su evidentno ‘elita’ za veliki dio bosanskohercegovačke javnosti, koja koristi svoje slobodno vrijeme da bi upratilo tu paralelnu, a iskrivljenu realnost. Ponadali smo se da ćemo smanjiti ili ukinuti taj sadržaj da bismo zaštitili ono što je za svako društvo najvažnije, a to su djeca. Jedna od glavnih tema u školskim dvorištima ove godine biće taj sadržaj”, konstatovao je u programu N1 sociolog Amer Osmić.
Istaknuo je i koje sve propratne, a zastrašujuće posljedice koje po djecu može imati izlaganje ovom programu.
“To utiče na samopouzdanje djece – stvara se slika o standardima, obrascu ljepote i uspjeha – koji nisu realni. Djeca gube osjećaj šta je stvarnost, a šta je realnost. Promoviše se agresivno ponašanje i načini rješavanja konflikta poput galame i tuče. Iskrivljeni su sistemi vrijednosti, gdje se smatra da ste uspješni jer vas neko gleda kroz ključaonicu 24 sata”, pojasnio je Osmić.
Sve to, nastavio je Osmić, ima i političku dimenziju.
“Naprosto, kada društvo držite na vrlo niskom standardu medijske, informacijske i političke pismenosti, vi ćete izvjesno mnogo jednostavnije vladati i doći sa svojim idejama koje ne podupiru bolje standarde”, konstatovao je.
Sa time je saglasan i sagovornik N1 iz Beograda, profesor Rade Veljanovski.
“Nikad vlast neće uticati na to da ovakvi sadržaji nestanu, jer im pogoduju”, rekao je, dodavši kako Mitrović ima prešutnu saglasnost vrha Srbije.
“Nepoznati, opskurni, ljudi sa margina, od kojih su neki imali i problema sa zatvorom, sada se promovišu kao nove zvijezde”, dodao je Veljanovski.
Stoga, nastavio je Osmić – ne možete educirati mladu osobu o štetnosti reality programa ako je on ili ona već u svome domu o tome da je to sasvim normalan sadržaj za ispuniti vrijeme.
“Moramo resocijalizirati roditelje, pa tek onda preći na djecu. Do tada, to će biti najgledaniji program”, naveo je, apelujući na strategijski pristup ovom procesu i fenomenu.
U razgovoru je učestvovao i nekadašnji učesnik Velikog brata, glumac Dragan Marinković Maca, koji je emisiju napustio prije kraja, osudivši, između ostalog, i medije zbog promocije ljudskih prava.
“I u ovom kratkom govoru smo imali dio reality programa. Govoriti negativno o jednom dijelu populacije je vrlo neprihvatljivo i ne treba podržavati. Mi smo demokratsko društvo i na ovaj način se ne bismo trebali obraćati publici”, rekao je nakon toga Osmić.
Opširnije u videu ispod.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!