14. novembar je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa. Zamislite da, dok prelazite ulicu na semaforu, radite na kasi, u fabrici, na televiziji, pričate sa prijateljima, odmarate... istovremeno balansirate balon. Kažu da tako izgleda život sa dijabetesom. Neprestano balansiranje i stalna opreznost. U studiju Novog dana ugostili smo jednog majstora balansiranja, majstora življenja koji zna da je od "boriti se", možda ipak bolje "sprijateljiti se". On je bio tu sa svojom mamom, novinarkom Sadetom Bajrović. Njegovo ime je Berin Bajrović.
Berin je pojasnio svoju teoriju o “prijateljstvu” s dijabetesom, kazavši da je znao kako će ga to stanje pratiti kroz cijeli život, pa je odlučio da ga zamisli kao prijatelja umjesto da ga mrzi.
Njegov “prijatelj” ga je, naglašava, naučio kako da bude samostalan.
Šta to u praksi znači pojasnila je Berinova majka Sadeta.
“Od šeste godine je preuzeo veliku odgovornost, što ne bismo ni mi odrasli. Kada je krenuo u školu morao je sam da daje sebi inzulin, koriguje šećer u toku dana, da zna sve o dijabetesu da bi ga mogao kontrolisati, da u toku dana postoje različiti momenti koji mogu biti i strašni, mogu biti životno opasni i preuzeo je jako mnogo na svoja mala leđa od šeste godine, hrabro, odgovorno i odlučno, niko mu to nije nametao, on je to zahtjevao sam, i puno nam je olakšao u svemu tome”, naglasila je.
Česta su pitanja njegovih vršnjaka vezano za dijabetes. Jedno od njih je da li ga boli kada sebi daje inzulin. On je domišljato štipnuo školskog druga i rekao mu: “boli me toliko”, a kako ga ne bi prepao.
Ni prije saznanja da ima dijabetes nije se plašio doktora, a sada se još više priviknuo na posjete doktoru. Bitna mu je podrška roditelja, i od njih je najviše naučio o dijabetesu kroz otvoren i jednostavan razgovor.
I njegova definicija dijabetesa, odnosno kako se dobije, je jednostavna:
“Dijabetes se dobije kada se desi greška u organizmu i kada se vitamini bore protiv bakterija ubiju moju gušteraču koja proizvodi inzulin, i tako dobijem dijabetes”.
Dijabetes i predrasude: “Da li je dobio dijabetes jer je jeo mnogo slatkiša”?
Berinova majka ističe da postoji veliko neznanje među populacijom koja nije suočena s dijabetesom o toj bolesti. Postoje različite teorije u koje su ljudi uvjereni i tako ih predstavljaju. Jedna od njih je da ne poznaju razliku između različitih tipova dijabetesa i kako se on tretira kroz unos inzulina.
“Inzulin nije samo za pokrivanje hrane, to je hormon, njemu (Berinu) treba da bi se razvijao. Kažu ‘zašto ne pređete na samo sirovu ishranu’? Veliko je neznanje o dijabetesu, nekad imam živaca da objasnim ljudima u detalje šta i kako, a nekad bude previše komentara i suvišni su, Često nas znaju pitati je li dobio dijabetes jer je jeo mnogo slatkiša. To je teško za roditelje koji imaju dijete sa dijabetesom. Mislim da je jako važna edukacija za sviju i ako nemamo znanje bolje da ne komentarišemo”, smatra Bajrović.
U slučaju Berina, ali i druge djece s dijabetesom, potrebno je da njihova okolina, kao što je ona u školi, prepoznaje situaciju kada mu je nizak šećer u krvi, kada mu, kako je naglasila, sok ili kašika meda praktično mogu spasiti život.
Berin smatra da je jako bitno da osobe iz okoline prepoznaju kada on nije u sposobnosti da uzme nešto slatko za nizak šećer ili da izmjeri njegov nivo uzimanjem krvi iz prsta. Ponosan je na mlađeg brata, Anura, koji je kada je krenuo u prvi razred to sve naučio i od velike mu je pomoći.
“Bilo bi mi teže da nemam podršku prijatelja, rodbine, učiteljice…”, dodaje.
A kakva je podrška sistema?
“Kao i u ostalim oboljenjima, sistem ne olakšava breme nego ga još oteža. Mi se od 2022. borimo sa tim da su nam djeci dodijeljeni aparati koji ne pokazuju ispravne vrijednosti šećera – npr. šećer je 3 a pokazuje 5, a na osnovu aparata on mora korigovati šećer da ne bi završio i hipoglikemijskoj komi”, pojasnila je, dodavši kako roditelji djece koji vode bitku protiv dijabetesa uglavnom sami snose troškove neophodnih aparata, senzora, a nerijetko ih morjau nabavljati van Bosne i Hercegovine.
U zavisnosti od kantona do kantona, zavodi u nekim slučajevima djelomično refundiraju te troškove, dodaje.
Naglasila je podršku roditelja, jednih drugima, gdje kroz zajedničku grupu uče i saznaju jedni od drugih, i jedna su velika porodica.
Za kraj, Berin je pojasnio kako je prihvatio saznanje da ima dijabetes, što može poslužiti i drugima kao poruka podrške.
“Volio bih da ga nemam i da ne moram da ga kontrolišem, ali to ne mogu da promijenim”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!