Na jutarnjem sastanku predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sa gostom razgovara o milionima. Investitor iz slovačke najavljuje širenje posla u Banjaluci.
“Željeli bismo u ovoj zemlji da investiramo u roku od pet godina 130 miliona evra, da ovdje bude najbolja, naljepša tvornica papira na Balkanu – simbol Republike Srpske i Banjaluke”, rekao je Milan Filo, vlasnik privrednog društva SHP “CELEX”.
U aktivnosti se kreće odmah nakon potpisivanja Memoranduma sa Vladom, najavio je ne premijer, nego predsjednik Republike Srpske. Najava milionske investicije optimističan je znak u, posebno će opozicionari reći, pesimističnom finansijskom trenutku po Republiku Srpsku, zbog velikih dugovanja koja dolaze na naplatu.
“Pričaju oni koji nemaju pojma. Ne prate tržišta, pokušavaju da pridobiju nešto”, rekao je Dodik.
I to im ne ide, kaže Dodik, uprkos negativnim reagovanjima zbog kamate od 6,1% na nova zaduženja Republike Srpske koja će uslijediti po tri emisije obveznica. Ta, za opozicionare visoka kamata zbog koje se danas posebno obraćao i lider PDP-a Branislav Borenović, za Dodika su povoljna sredstva.
“Šta o tom misli Borenović, ja sam sinoć rekao, molim ga da se ne prestane baviti politikom, on je meni najbolji politički protivnik. Gubitnik, on je naučio da gubi. Jednu jedinu strepnju što se tiče njih iz opozicije imam da im neće dosaditi i da će se prestati baviti politikom”, rekao je Dodik.
Borenović pita: “Kako je moguće da u istom periodu Vlada Federacije zaduži Federaciju Bosne i Hercegovine po kamatnoj stopi koja je dvostruko niža nego u Republici Srpksoj. Kako je moguće da oni mogu da emituju obveznice po kamati od 3,8%?”
Dodik ga je pozvao da “odgovori koliko sada dobija crnogorska Vlada na otvorenom tržištu”.
“Apsolutno me ne interesuje, zašto bismo se mi bavili finansijama u Crnoj Gori. Ako danas svaki čovjek u Republici Srpskoj može da uzme kredit po kamatnoj stopi od tri, četiri odsto pa čak i kratkoročne kredite od četiri, četiri i po posto u svakoj banci u Republici Srpskoj, kako je moguće da Milorad Dodik namješta kamatnu stopu od šest posto”, rekao je Borenović.
I dok s jedne strane opozicionari uporno ukazuju na prezaduženost iznoseći podatak da je ukupan javni dug Republike Srpske na kraju prošle godine iznosio 6,3 milijarde maraka, vlast odgovara kako se zadužuju svi, kako će sve obaveze biti izmirene i kako nikakav kolaps zbog stanja javnih finansija neće uslijediti. Čak ni zbog isplate 320 miliona u jednom danu.
A nakon 28. juna, izvjesno je Republici Srpskoj na naplatu dolazi i ostatak duga koji u ovoj godini iznosi 1,1 milijardu koji mora biti vraćen zbog ranijih zaduženja i možda se baš zbog toga gleda svaka marka posebno ona na računima Uprave za indirektno oporezivanje gdje leži 221 milion od putarina.
Vruće pitanje raspodjele milionskih sredstava jedino je koje nije riješeno na Upravnom odboru Uprave na čije je čelo danas sjeo novi direktor – SNSD-ov Zoran Tegeltija.
“To je najveća greška koja se može desiti. To je najlošija stvar koja se dešava u ovom trenutku da taj novac stoji nepotrebno na računima Centralne banke. Razlog za sve to je zato što nije postignut konačan dogovor oko raspodjele putarine”, rekao je Tegeltija, a njegov bivši kolega Miro Đakula dodaje: “Najgora je stvar kad novci stoje na računu, ne upotrebljavaju se, ne investiraju se, a pogotovo je to loše kad je u pitanju inflacija.”
Uz to, vlast u Republici Srpskoj ovih dana ukazuje i na blokadu oko 35 miliona maraka od indirektnih poreza koje Vlada ne može naplatiti od Uprave za indirektno oporezivanje uprkos presudi Suda Bosne i Hercegovine. Za Dodika, po srijedi namjera da se zagorča život Republike Srpske.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!