Sarajevo i dalje obara rekorde zagađenosti zraka u svjetskim okvirima. Gorana Krstović, specijalistkinja pneumoftiziologije iz Doma zdravlja Ilidža za N1 je govorila o tome koliko je aerozagađenje štetno po zdravlje.
Krstović je ukazala na opasne čestice zraka PM25 i PM10.
“Ako jedna ljudska dlaka veličine 70 mikrona one su još sitnije i šta je njihova prednost. Udisanjem dolazi do najsitnijih dijelova respiratornih sistema, aveoal i prave oštećenje respiratorniog sistema i budu razlog bolesti”, objasnila je ona.
Prizori zagađenja zraka u objektivu našeg Faruka Zametice.
Mnogi građani su u proteklom periodu se javili doktorima sa problemima sa kašljem, a razlog za to struka vidi u zagađenom zraku.
“Ono što je prisutno je taj dugotrajni kašalj, razlog do kojeg dolazi je aerozagađenje nečisti zrak koji udišemo”, istakla je Krstović.
U svijetu aerozagađenje se po indeksu smrtnosti stavlja ispred konzumiranja nikotina. Dok u svijetu postoje egzaktne brojke koliko je ljudi umrlo od aerozagađenja, to baš kod nas nije slučaj.
“Mi imamo jako malo podataka i jako malo se bavimo statistikom”, navela je Krstović.
Dok nemamo podatke, Krstović navodi čemu aerozagađenje doprinosi u pogoršavanju zdravstvene slike.
“Promjene na koži, svrab u nosu, ljuspice kao zadebljanje kože, plućni pacijenti mogu da imaju pogoršanje svojih bolesti, pneumonije koje mogu da nastanu, srčani i moždani infarkt kao posljedica aerozagađenja. Nekada smo govorili o prazničnom bluzu, praznična depresija. Sada možemo govoriti o vremenskoj, nevremenskoj depresiji. Ovakvo vrijeme kada je tmurno, vlažno, sa manjkom svjetlosti i sa indeksom zagađenja vazduha i vod blagoj nekog derpesiji“, navela je.
Pogledajte gostovanje o aerozagađenju iz ugla Udruženja građana „Eko akcija“ i predstavnice vlasti u Kantonu Sarajevu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!