Ističe rok koji je Senat Univerziteta u Sarajevu (UNSA) dao Medicinskom fakultetu u Sarajevu da se pronađu i dostave nedostajući dokumenti o magisteriju direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i zastupnice u Skupštini Kantona Sarajevo Sebije Izetbegović. Dok iz Kantonalnog tužilaštva, koje provodi istragu, kažu da na dokumente još čekaju, a šta je do sada urađeno, iz Medicinskog fakulteta i Rektorata danas nisu komentarisali.
Čime će rezultirati ponovno pročešljavanje sporne dokumentacije još nije poznato. Iz Medicinskog fakulteta ranije su ponovili da je sva dokumentacija validna. Poznato je da je kontrolom Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, tragom anonimne prijave krajem prošlog mjeseca, između ostalog, utvrđeno, da je 10 ispita sa postdiplomskih studija Sebije Izetbegović u Zagrebu, upisano rukom na reciklažnom papiru, bez memoranduma, pečata, potpisa. Zbog neurednog i nepotpunog vođenja Matične knjige, pod znakom pitanja je i njen upis.
“Pod rednim brojem 836 (broj dosije-a koji je naznačen grafitnom olovkom na Listu o prijavi za Sebiju Izetbegović) upisan je Sarić Senad sa datumom upisa 4. februar 1992. godine, dok u Matičnoj knjizi broj II imenovana također nije upisana”, navedeno je ranije.
Da se dva studenta Sarić i Izetbegović nisu vodili pod istim brojem, ranije je poručeno sa Medicinskog fakulteta. Da mjesta sumnji u ovom slučaju ima pokazuje i dug proces rasprave o ovom slučaju, navode upućeni.
“Jer jednostavno, bilo ko od nas ko ima diplome i ko je završio fakultete, naravno da bi odmah pokazao tu diplomu. Mnogo je lakše to, nego dopustiti da se godinama priča o tome”, smatra politička analitičarka Ivana Marić.
Medicinski fakultet u Zagrebu potvrdio je ranije da postoji samo upisnica iz 1992., ali ništa više od toga.
“Da li je moguće da se niko ni od tih profesora koji su potpisali diplomu, ne sjećaju nje iz rata jer ipak su to bile specifične okolnosti. Ipak je ona bila snaha premijera susjedne države”, dodala je Marić.
Da se čeka na potrebnu dokumentaciju, potvrđeno je i iz Tužilaštva KS koje, također, vodi istragu u ovom predmetu.
“Tužilaštvo Kantona Sarajevo u navedenom predmetu očekuje traženu dokumentaciju po urgenciji ovog tužilaštva od nadležnih organa Hrvatske, koja još nije dostavljena. Istovremeno, postupajući tužioci u predmetu poduzimaju i druge radnje dokazivanja”, istakli su iuz Tužilaštva KS.
Istraga već ostavlja posljedice. Izetbegović je, u međuvremenu, zamijenjena iz Savjeta za nauku i umjetnost Senata UNSA, na inicijativu rektora sarajevskog univerziteta koji nije bio dostupan za izjave.
“Univerzitet u Sarajevu preko svojih organa i tijela ima pravo da diplome koje se stiču na Univerzitetu u Sarajevu u slučaju da se pojavi nova činjenica koja dovodi u pitanje njihovu validnost ima zakonsku obavezu da takve dokumente poništi”, rekao je 9. novembra ove godine Rifat Škrijelj, rektor UNSA.
Na ruku Sebiji Izetbegović ne ide ni odluka Kantonalnog suda koji je potvrdio prvostepenu presudu iz 2019., a kojom je utvrđeno da je sazivanje i konstituisanje Ljekarske komore KS 2018., bilo nezakonito.
Podsjećamo, tada je na čelo ovog tijela izabrana Ksenija Miladinović, bliska saradnica direktorice KCUS-a, čime je ova institucija praktično stavljena pod njenu direktnu kontrolu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare