Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odlučio je na početku sjednice da, osim ranije predloženih tačaka, a na prijedlog delegatkinje Marine Pendeš, u dnevni red uvrsti i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o odbrani BiH.
Pendeš je pojasnila da je ranije dostavila materijal, te je zatažila de se predloženi zakon razmatra po hitnom postupuku.
“Razlog za donošenje ovog zakona je popunjavanje praznine u važećim propisima. Člankom 10 Zakona o odbrani BiH propisano je da je Parlamentarna skupština BiH mjerodavna za potvrđivanje postavljanja generalskog kora. Jednako tako je propisano da Parlamentarna skupština potvrđuje imenovanja u roku od 45 dana od kada joj Predsjedništvo BiH dostavi svoju odluku”, kazala je Pendeš.
Dodala je da je, imajući u vidu navedene odredbe, “jasno da je namjera prilikom donošenja propisa bila da se na taj način, uvažavajući Predsjedništvo BiH, koje vrši funkciju civilnog zapovjednika Oružanih snaga BiH, u imenovanju osoba koje obavljaju najvažnije operativne dužnosti u Oružanim snagama BiH uključe i širi predstavnici naroda”.
“Važeći zakon nije propisao što kada Parlamentarna skupština BiH u roku ne potvrdi odluku Predsjedništva BiH, te je bilo situacija kada su osobe obavljale funkciju bez važeće odluke o postavljenju. U tom smislu, predlažem da danas ovaj prijedlog razmatramo požurnim postupkom i da se ovaj moj prijedlog uvrsti na dnevni red”, kazala je Pendeš.
Delegati nisu prihvatili da se u dnevni red današnje sjednice uvrsti prijedlog delegata Zlatka Miletića da Dom narodna Parlamentarne skupštine BiH od Ministarstva sigurnosti BiH traži hitnu i cjelovitu informaciju o stanju sigurnosti za period od 1. januara 2023. godine do 31. januara 2024. godine, s posebnim akcentom na izvršenje krivičnih djela ubistava; femicid; sigurnost djece, maloljetnih osoba, maloljetničku delikvenciju; posjedovanja, držanje i nošenje oružja, municije, minsko-eksplozivnih sredstava u BiH, te o broju stradalih u saobraćajnim nezgodama.
Delegat Želimir Nešković je kazao da je 28. augusta 2023. godine, kao ovlašteni predlagač, podnio Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH sa zahtjevom da se razmatra po hitnoj proceduri.
“Molim predsjedavajućeg da informira ovaj dom šta se desilo s ovim zakonom u međuvremenu, odnosno u kojoj fazi zakonodavnog postupka se prijedlog zakona nalazi. Ja prijedlog zakona nisam povukao, koliko znam nije usvojen, a ukoliko je na nekoj od sjednica odbijen, molim da me predsjedavajući informira pisanim putem. Upozoravam vas da je objašnjenje kako je zahtjev za dopunu dnevnog reda s ovom tačkom na nekoj od ranijih sjednica odbijen, apsolutno neosnovano i da se na ovaj način ne može opravdati namjerno kršenje Poslovnika i mojih prava kao delegata”, kazao je Nešković.
Nakon rasprave koju je izazvala ova njegava diskusija, delegati su se izjasnili o prijedlozima za dopunu dnevnog reda, te prihvatili da se u dnevni red uvrsti Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Odbrani BiH.
S obzirom da predsjedavajući Doma Kemal Ademović nije stavio na glasanje i Neškovićevu inicijativu, reagirao je zamjenik Predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić, koji je kazao da su se trebali izjasniti i o Neškovićevoj inicijativi.
“Kakav će rezultat bitu u to ne ulazim. Mislim da je korektno da se omogući, čovjek je ponovio da traži da to bude tačka dnevnog reda”, kazao je Špirić.
Nakon toga je zatražio pauzu 15 minuta.
Po isteku pauze, predsjedavajući Doma Kemal Ademović je krenuo sa realizacijom dnevnog reda, ali je reagirao njegov zamjenik Nikola Špirić koji je kazao da je delegat Želimir Nešković u pisanoj formi dostavio da se Dom izjasni o njegovom zahtjevu.
“Glasanje nije završeno, nismo prešli na dnevni red. Molim da se izjasnimo o zahtjevu delegata i onda idemo po dnevnom redu”, kazao je Špirić.
Predsjedavajući Doma Kemal Ademović mu je odgovorio da je on proglasio dnevni red i da je započeo sa realizacijom prve tačke.
“Što se tiče današnjeg dnevnog reda i uvrštavanja novih tačaka, to neće biti moguće poslovnički. Mi smo krenuli u realizaciju dnevnog reda, otvorio sam prvu tačku”, pojasnio je Ademović.
Delegat Želimir Nešković je kazao da je on uložio zahtjev i obrazložio ga, te da sjednica po dnevnom redu još nije počela, odnosno po prvoj tački nisu krenuli.
Ademović je odgovorio da je, kada je on otvorio prvu tačku dnevnog reda, Špirić zatražio pauzu, koju je on dao u skladu s Poslovnikom.
Delegat Sredoje Nović je zatražio da se delegatima dostavi stenogram, da vide da li je Ademović otvorio prvu tačku dnevnog reda ili nije.
Nakon toga je uslijedila još jedna pauza od 15 minuta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!