Dr. Tešović za N1: Učinak Covida na dugoročno zdravlje djece se tek naslućuje!

Vijesti 07. nov 202115:29 0 komentara
Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš"

Vijest koja je potresla cijelu regiju prošle sedmice je smrt bebe stare samo 23 dana, u Zagrebu, na Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.

Iz Klinike samo kratko saopštenje : ‘ Sve okolnosti smrti se utvrđuju te će nakon potrebne analize kompletne medicinske dokumentacije i eventualnih dodatnih postupaka, javnost biti informisana o uzrocima smrti.’

Nakon ovog događaja N1 je razgovarao sa vodećim i jedinim dječijim infektologom u regiji, prof.dr.Goranom Tešovićem.

Prof.dr.Tešović predvodi Zavod za infektivne bolesti djece Klinike „Dr.Fran Mihaljević“.

Da li se i kako bebe mogu zaraziti korona virusom, koliko je bitna vakcinacija trudnica, kakve su posljedice zaražavanja mališana, samo su neka od pitanja na koja ovaj specijalista pedijatrijske infektologije te subspecijalista intenzivne medicine vrlo direkto odgovara.

Kako je moguće da bebe obole od korona virusa uopšte – da li se virus može prenijeti od majke koja je zaražena ili šta drugo?

Dr.Tešović: Novorođenčad se mogu zaraziti transplacentalno, za vrijeme porođaja i nakon njega. Dakle, izvor infekcije može biti majka, ali i osobe iz okoline novorođenčeta.

Da li se zaražavanje dešava uslijed vrlo čestih preporuka ljekara da se trudnice ne vakcinišu te se one zbog toga ili neinformisanosti ne vakcinišu ?

Dr.Tešović: Kada bi se trudnice cijepile, značajno bi bilo manje zaražene novorođenčadi. Preporuke brojnih stručnih tijela jesu da se cijepe žene generativne dobi prije planirane trudnoće, da se cijepe trudnice za vrijeme trudnoće, kao i da se cijepe rodilje. Preporuka da se trudnice ne cijepe posljedica je neodgovornog voluntarizma pojedinca, koji, nažalost, može biti i liječnik.

Kako se manifestuje COVID19 kod najmlađe- pedijatrijske populacije – koji su simptomi, kakve kliničke slike ?

Dr. Tešović: Najčešće bez ikakvih kliničkih simptoma. U određenom broju slučajeva klinički se manifestira kao prehleda, potpuno isto kao i prehlada uzrokovana bilo kojim drugim respiratornim virusom. Neka djeca imaju proljev, a neki su pospani. Teške kliničke slike iznimno su rijetke.

Šta možete u takvim situacijama činiti- radi se o populaciji koja se ne može cijepiti?

Dr.Tešović: Što je više cijepljenih u općoj populaciji, to će biti i manje slučajeva bolesti pa će rjeđe obolijevati i novorođenčad.

Da li oboljeli mališani završavaju na respiratoru i EMCO-u , jeste li imali takve slučajeve – kakav je procenat preživljavanja ?

Dr.Tešović: Iznimno rijetko.

Da li se trudnice obavezno trebaju vakcinisati?

Šta je Vaša preporuka, ako je možete dati za trudnice, ali i pedijatrijsku populaciju koja je u nevakcinisanom okruženju u vrtićima, u školama – da li odrasli nevakcinisani mogu prenijeti virus mališanima, ali i mališani odraslima ?

Dr.Tešović: Značajno češće odrasli prenose zarazu na djecu, nego li djeca na odrasle, iako su oba smjera širenja zaraze moguća. Smanjenje stope prijenosa moguće je ostvariti striktnim pridržavanjem epidemioloških mjera. Trudnice valja cijepiti !

Da li postoji prevencija kod pedijatrijske populacije ?

Dr.Tešović: Postoji i smiju se, odnosno poželjno je cijepiti svu djecu stariju od 5 godina.

Imate li bilo kakvu poruku – apel za kraj – roditeljima koji u korona vrijeme brinu za djecu ?

Dr.Tešović: Da ne nasjedaju na dezinformacije – Covid je teška bolest, prvenstveno za odrasle, no oboljeti mogu i djeca. Učinak Covida na dugoročno zdravlje djece tek se naslućuje, bit će potrebne godine da spoznamo što je zapravo “longCovid”, koji je, čini se, prisutan i u djece i utječe na kvalitetu njihova života.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!