Prema istraživanju portala Klix.ba, bespilotne letjelice koje su nedavno predstavljene u Zenici kao novi domaći brend, zapravo su kupljene u Kini.
U priči koju je objavio KLIX se navodi da su dronovi „kupljeni u Kini i predstavljeni kao bosanskohercegovački proizvod“.
“Dron predstavljen na ZEPS-u kao “Tayan-1” je ustvari dron kineske kompanije iz porodice dronova Loong. Nakon što smo kontaktirali kompaniju, dobili smo potvrdu da se radi o tom tipu drona. Pored potvrde da se radi o tom tipu drona, kompanija nam je ponudila da kupimo isti, što ukazuje jednostavnost nabavke ovog drona. Kineska kompanija proizvodi i prodaje ove dronove u različitim izvedbama, od izviđačkih do borbenih. Pored dronova s fikisnim krilima kompanija nudi i multikoptere.” naveo je Klix.
Dron, koji je očito nabavljen u Kini, kao bh. proizvod predstavili su stručnjaci iz Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo.
U odgovoru na upite novinara Klixa direktor Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, Asim Hadžić, kazao je da su kupljeni dronovi iz Kine i Turske trebali poslužiti kao prikaz, a da će proizvodnja krenuti uskoro.
U istraživačkoj priči koju je objavio Klix navodi se i da je ministar odbrane BiH Zukan Helez koji je mjesecima ranije najavljivao proizvodnju bh. dronova u više navrata pominjao “platforme za granatice” koje su dodatna karakteristika navedenih kineskih modela.
U svom demantiju ministar Helez žestoko se obrušio na kolege sa portala Klix optuživši ih za saradnju sa režimom Aleksandra Vučića.
Vrijedi napomenuti da su novinari Klixa više puta pozivali ministra Heleza ali im on nije odgovorio.
U objavi na Facebooku nakon što su vijest o kineskim dronovima koji su predstavljeni kao bh. proizvod prenijeli brojni regionalni i domaći mediji kazao je da nema veze sa njima.
“Danas je portal Klix ponovo obmanuo i slagao javnost u našoj zemlji dovodeći mene u vezu i dronove Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo koji su navodno uvezeni iz Kine, a nedavno predstavljeni na Zeničkom privrednom sajmu (ZEPS). Dronovi čiju sam proizvodnju najavio nemaju veze sa dronovima Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo.” napisao je Helez i dodao:
“Objavljivanje laži u vezi dronova i moga rada kao ministra odbrane BiH je samo nastavak politike kreirane od Vučićevog režima i BIA, a čiji je egzekutor odnedavno postao i portal Klix. Prema više izvora, Klix se navodno preko MTEL nalazi na platnom spisku Vučićevog režima.
U posljednje vrijeme, javnosti u našoj zemlji je vidljivo kad god je došlo do napada Vučićevog režima na suverenitet i teritorijalni integritet BiH te kad god su odgovorili naši ministri čija je ustavna i zakonska obaveza da odgovore na napade na nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet ove zemlje, Klix je redovno i bez izuzetka stao na stranu Vučića.”
Helez je zatim analizirao sadržaj portala Klix govoreći kako u posljednje vrijeme bolje tretiraju Milorada Dodika ali i dodao da BiH zaista proizvodi svoje dronove.
“Bosna i Hercegovina ima i proizvodi dronove, naša namjenska industrija iz dana u dan napreduje, stalno usvaja nove savremene tehnologije u proizvodnji te bilježi odlične rezultate, bez obzira koliko god se Vučić i njegovi mediji trudili prikazati da nije tako.” zaključio je Helez.
Podsjetimo, žestoku reakciju domaće javnosti Helez je izazvao gostovanjem na N1 kada je izjavio da se na pet mjesta u našoj zemlji porizvode dronovi.
“Što se tiče dronova, mi na pet mjesta imamo dronove koji se proizvode, to nije nikava tajna. Problem je što su oni u Srbiji mislili da je to nešto spektakularno, ta proizvodnja dronova. Pozivam Dodika da dođe sa mnom, da to vidi, kad to bude gotovo. Mi proizvodimo veće i jače stvari od dronova, to je sve legalno”, kazao je za N1 tada ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!