Ono što je po zakonu, očito je sveto slovo za naše političare. Posebno ako se tiče povećanja njihovih plaća. Povećali su ih, istina, i uposlenicima u državnim institucijama. No, to je povećanje, deset puta manje u odnosu na njihovo. Stoga su državni službenici ponovo na ulicama tražili bolje uslove rada, jer, kako kažu spajaju kraj s krajem.
Javnost u BiH zaposlene u institucijama poistovjećuje sa ministrima i parlamentarcima, a oni bore za golu egzistenciju. Oni sa kojima ih poistovjećuju imaju i devet hiljada KM primanja. Zaposleni u institucijama, spremačice npr., 475 KM mjesečno. Kako preživiti sa toliko novca ?
“Teško se živi, stvarno. Oni znaju ko smo mi, ali okreću glavu. Ja sam se prije nekoliko dana pismeno obratila gospodinu Tegeltiji, ali još čekam odgovor”, kazala je spremačica Ramka Borišić.
Zahtjevi Sindikata su od ranije poznati. U prvom redu, potpisivanje kolektivnog ugovora i vraćanje osnovice na nivo iz 2009. godine, 535 KM.
“Drugi zahtjev je da se što prije usvoje budžeti. Sa usvajanjem budžeta i sa većom osnovicom mi dobijamo povećanje. Samim tim tražimo da se osnovica i koeficijenti usklade sa troškovima života”, kazao je Salih Karčić, Samostalni sindikat službenika i zaposlenih BiH.
Dvije trećine zaposlenih u institucijama ne mogu da prežive, poručuju okupljeni, dok je već 13 godina na snazi maćehinski odnos vlasti. Osim što su na njihove apele ostali nijemi nadležni, nisu urodili plodom ni dopisi stranim ambasadama.
“Država apsolutno ne štiti svog radnika. Država iskorištava maksimalno svog radnika i ja vjerujem da ovo što rade ova imenovana lica, to mislim da ne postoji nigdje na svijetu”, ističe Miroslav Vujičić, Sindikalna organizacija MSP BiH.
“Neusvajanjem budžeta u zadnjih par dana naš obim posla je pao preko 50% jer otkkao su cijene goriva otišle nebu pod oblake, nismo više u mogućnosti da kupujemo to gorivo”, kaže Slaven Vidović iz Centra za uklanjanje mina.
Stvari se promijenile na gore
Sve je više zaposlenih u državnim institucijama BiH koji svoja prava traže na ulici. Podsjećamo, polovinom maja, upravo, na ovom mjestu, svoje zahtjeve su iznijeli i predstavnici sindikata policijskih organa BiH koji su poručili da se nalaze na rubu propasti.
Od posljednjeg okupljanja stvari se jesu promijenile. Ali na gore.
“Zato što je svakim danom sve gore i gore. Vrlo dobro znate da cijene rastu, da su plate stagnirale u zadnjih 14 godina, da su troškovi prevoza i ishrane otišle enormno visoko, čak tri do četiri puta. No, plate i primanja su sve manja”, kazao je Dragan Krvavac, Savez sindikata policijskih organa u BiH.
Protesti državnih službenika intenzivirani su u posljednje dvije godine, ali zabrinjava to što je brojnost okupljenih i dalje nedovoljna. Razlog je, prije svega, interne prirode, upozoravaju upućeni.
“Zapravo, zaposlenje u institucijama vlasti služi kao klijentilistička mreža, gdje se očekuje podanički mentalitet od strane zaposlenih i službenika. I to je, definitivno, interni problem”, smatra sociolog Samir Forić.
S druge strane, u jeku ogromnih poskupljenja i sve manje kupovne moći, građani i dalje pasivno čekaju reakcije nadležnih. Ili su, jednostavno, digli ruke?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!