Nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt danas deblokirao rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, stigle su reakcije na njegovu odluku koje su ponovno otvorile pitanje upravljanja bh. kulturnim institucijama. Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković jasno je dala do znanja da je potrebno pronaći održivo i dugoročno rješenje koje neće biti ovisno o privremenim mjerama.
Odluka Schmidta, koja podržava operativnost tih institucija, došla je kao rezultat višemjesečnog pritiska, a reakcije na nju nisu izostale. Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković izrazila je zadovoljstvo što je visoki predstavnik donio ovu odluku, ali je također upozorila na potrebu za trajnim rješenjem.
“Zaista sam jako drago što je naš višemješačni rad i trud urodio plodom, tako što je visoki predstavnik odlučio promptno reagirati i donijeti ovu odluku. Zahvaljujem se njemu i predstavnicima OHR-a”, rekla je Duraković za N1, ističući kako je ovom odlukom konačno riješeno pitanje isplate sredstava za projekte koji su odobreni, a koja su bila blokirana zbog nedostatka potpisnika.
Duraković je objasnila da novca za kulturne projekte ima, ali da su sredstva bila operativna tek sada kada je pitanje potpisnika riješeno.
“Sredstva su sada operativna, kako za plaće, tako i za projekte koji su već odobreni. Do sada nismo mogli isplatiti sredstva, ali sada će biti dostupna u najkraćem mogućem roku”, kazala je ministrica.
“Privremeno rješenje nije rješenje”
Međutim, Duraković je također pozvala na trajno rješenje kroz institucionalne promjene.
“Pozivam parlamente BiH da razmotre ovo pitanje i trajno nađu rješenje, odnosno da imenuju nove upravljačke strukture, ne samo za NUB, nego i za ostale ključne kulturne institucije”, rekla je.
Prema njenim riječima, trenutna rješenja nisu dugoročna, a problem finansiranja i upravljanja kulturnim institucijama mora biti riješen na nivou države.
Duraković je također istaknula kako visoki predstavnik najavio donošenje novog zakona koji bi regulirao financiranje i upravljanje ovim institucijama.
“Ako se taj zakon usvoji, vidjet ćemo hoće li se nadležnosti podijeliti na nivou Federacije i države, ili će ostati samo na državnom nivou”, zaključila je Duraković, napominjući da će sredstva već biti obezbijeđena za 2025. godinu na svim razinama vlasti.
Podsjećamo, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio je nalog koji bi trebao omogućiti daljnji rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koja je, zbog neriješenog pravnog statusa i načina finansiranja, prije više od mjesec obustavila pružanje usluga.
Naglasio je da se njegova odluka odnosi i na ostale ustanove kulture koje su od državnog značaja, ukoliko se nađu u istoj situaciji kao Biblioteka.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!