Glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk izjavio je za N1 da je Kina postala nezaobilazan ekonomski faktor u svijetu i da u svijetu postoji strah od mogućeg trgovinskog rata između Kine i SAD.
Komentarišući pojavljivanje kineskog predsjednika Si Đinpinga na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, Ćulibrk kaže da je to očekivano imajući u vidu da je Kina postala jedan od lidera, a da će u dogledno vreme prestići SAD po BDP-u.
“Standard u Kini sve više raste, Kina postaje otvoreno tržište. Prije globalne ekonomske krize Kina se razvijala pres svega zato što je stimulisala i rast bazirala na izvozu u Evropu i Ameriku. Kad su svi počeli da štede Kina je našla novi model rasta – na rastu standarda domaćeg stanovništva”, objašnjava Ćulibrk.
Dodaje da je Kina postala nezaobilazan ekonomski faktor u svijetu.
“Svi učesnici u Davosu se tresu kao prut zbog mogućeg trgovinskog rata SAD i Kine. Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp je u kampanji dosta toga bazirao na porukama da će uvesti carine za robu iz Kine, da će natjerati američke kompanije da vrate proizvodnju u SAD. Ako uvede carine imaće problem s Kinom”, kaže Ćulibrk.
Podsjeća da Kina ima “hiljade milijardi dolara deviznih rezervi u američkim dolarima”.
“I moj glavni utisak je bio jedan američki ekonomista koji je pitao da li kineska nacionalna valuta može u dogledno vreme postati rezervna svjetska valuta, umesto dolara. Mislim da su se svi sledili u tom trenutku na samu pomisao”, kaže Ćulibrk.
Situacija u svijetu, prema njegovom mišljenju, je toliko komplikovana da je glava tema u Davosu kako obezbijediti novo liderstvo koje će svet uvesti ponovo u mirniju luku.
Standard srednje klase u SAD je sve niži i Tramp je pobijedio zbog toga, podseća Ćulibrk i dodao da je klučni problem u rastućoj nejednakosti.
Cijelo gostovanje Milana Ćulibrka: