Infobiz: Veliki uspjeh mostarske firme NSoft

Ekonomija 19. okt 201718:34 > 18:57
N1

Manje od četiri mjeseca preostalo je do isteka roka za prijavu potraživanja po osnovu stare devizne štednje koju su građani BiH imali u bankama iz Srbije ili u njihovim filijalama širom bivše Јugoslavije.

Nekoliko hiljada štediša, uglavnom iz Republike Srpske do sada je dostavilo potrebnu dokumentaciju. U Federaciji BiH štediše nisu u mogućnosti dobiti potvrdu koja je neophodna za ovaj proces, ali prema informacijama iz udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH, već od ponedjeljka Finanijsko-informatčka agencija iz Federacije će početi sa izdavanjem potvrda i tako konačno odblokirati ovaj proces.

Upravni odbor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) je odobrio kredit od 500 miliona dolara azerbejdžanskoj kompaniji Južni plinski koridor AS (SGC) koji će biti korišten za potrebe izgradnje Transanadolijskog plinovoda (TANAP). Predviđeno je da ovaj plinovod transportira prirodni plin od Azerbejdžana kroz Tursku do Evrope. Plinovod će biti dug 1.850 kilometara, a isporuka plina ka Turskoj trebala bi početi u junu naredne godine, te dvije godine kasnije i ka Evropi. A odnose Rusije i Bosne i Hercegovine te pitanje isporuke plina u odnosu na postojeći dug u okviru istih, za N1 komentarisao je Mustafa Mujezinović, ambasador u BiH U Rusiji.

Prvo pitanje koje je spomenuto na sastanku međudržavne međuvladine komisije u proljeće bio je otpala duga. Oni da su željeli da prebiju dug, oni su to mogli uraditi – međutim želili su da pomognu budžetima u BiH a od nas traže da što prije napravimo plan kako ćemo vratiti taj dug. Niko ga neće nikome oprostiti, ja sam iznio svoje viđenje predstavniku Gazproma, da nije realno očekivati da se iz budžeta isplati“.

Kompanija NSoft iz Mostara najbrže je rastuća tehnološka kompanija u regiji Jugoistočne Europe, prema novom izvještaju ugledne revizorske i konsultantske kuće Deloitte. NSoft se našao na 7. poziciji na ovoj listi, ali i kao najbolje rangiran od svih država Balkana i Jugoistočne Euope. Ova orgaizacija je jedini predstavnik BiH na ovoj listi zahvaljujući rastu prihoda od 1.990% u periodu od 2013. do 2016. godine.

Evropska unija i Ministarstvo za razvoj Njemačke dodijelili su u Banjaluci 13 certifikata u vrijednosti od milion eura i to bespovratnih sredstava za jačanje konkurentnosti i inovativnosti malih lokalnih zajednica i kompanija. Od ukupnog broja, osam certifikata dodjeljeno je za jačanje konkurentnosti, a preostalih pet za jačanje inovativnosti. Dodjeljena sredstva raspoređena su na nekoliko industrijskih sektora – drvoprerađivačku oblast, zatim proizvodnju i preradu šljiva, energetsku efikasnost, zaštitu životne sredine i druge oblasti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.