Centralna banka Bosne i Hercegovine proslavila je 20 godina postojanja, a tim povodom gost Novog dana bio je Senad Softić, guverner Centralne banke BiH.
Bosna i Hercegovina kao suverena država osnovala je svoju prvu Centralnu banku 1997. godine, a njen mandat je da provodi monetarnu politiku u cijeloj zemlji u okviru aranžmana poznatog kao “currency board”, koji je bio garantovan ustavom BiH.
“Najvažniji rezime za ovih 20 godina je da smo izrasli u kredibilnu instituciju, da brinemo o monetarnoj politici, da smo doprinijeli stabilnosti“, naveo je Softić.
Rekao je kako je Centralna banka uzela u potpunosti učešće u procesu evropskih integracija i da su među prvim odgovorili na dio iz Upitnika koji je bio njima namijenjen.
“Mi imamo i kontinurianu saradnju sa zemljama članicama centralnih banaka, koje su već u sistemu evropskih banaka, kako bismo razmijenili iskustva o EU“, kazao je te naveo kako iz Centralne banke dostavljaju podatke Eurostatu, kako su ravnopravni član iako nisu pridurženi član Evropske banke.
O stanju bankarskog sektora u BiH je rekao da je dosta dobro i da je iznad prosjeka.
“Profitabilan je bankarski sektor, bilježimo rast kreditnih aktivnosti, došlo je do značajnoj pada nekvalitetnih kredita i pada kamatna stopa“, komentarisao je guverner Centralne banke BiH u Novom danu.
Na pitanje da li smo konkuretni pojedinačno ili u saradnji sa zemljama regiona je rekao: “Mi smo mala i otvorena ekonomija tako da ne možemo značajno uticati na izlazak na velika svjetska tržišta. Mi ustvari trebamo posmatrati BiH kao dio regiona, ne izolovano, pogotovo u smislu transportnih zajednica. To je neophodno kako bismo pokušali napraviti iskorak prema inostranstvu“.
Pitali smo ga i koji je problem Zakona o akcizama sa ekonomskog aspekta, te je istakao kako je problem politički.
“Niko taj Zakon ne tretira ekonomski. Akcize su namijenjene da bi potpomogle infrastrukturu koja je neophodna. Namijenjene su razvoju i ostalih privrednih aktivnosti, i preduvjet je povoljni kreditni aranžman sa drugim finansijskim institucijama gdje svi čekaju na usvajanje Zakona o akcizama. Ja tvrdim da nam treba taj zakon, ali da ga treba posmatrati sa ekonomskog aspekta“, naglasio je.
Kazao je i kako je u BiH primijećen rast GDP-a, pad nezaposlenosti, da je javni dug na nivou dozvoljenog.
A o tome koliko smo zaduženi je kazao: “12 milijardi kao država smo zaduženi i zaduženost je manja za 50 miliona u odnosu na prošlu godinu. U granicima kako se mjeri, mi smo umjereno zadužena zemlja. Vanjski dug mi servisiramo redovno i bez teškoća. Otplata vanjskog duga nije dovedena u pitanje“.
Dodao je i kako pokazatelji govore da su bh. građani zaduženi, ali da komercijalne banke dobro rade svoj posao, odnosno da ocjenjuju bonitet i da li taj građanin može da vrati kredit.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.