Potop Leda i Jamnice na burzi, no neki su na njih bacili oko

Ekonomija 03. nov 201720:46 > 20:47
N1

Trgovanje dionicama osam tvrtki iz sastava Agrokora nastavilo se na Zagrebačkoj burzi jer su uklonjene sve prepreke koje je u svibnju postavila HANFA. Cilj zabrane trgovanja bio je zaštita ulagatelja dok se ne objave godišnja izvješća. A ona nisu ohrabrujuća. Kao ni današnji promet na burzi.

Potpuni potop. Dionica Leda na kraju radnog dana na Zagrebačkoj burzi vrijedi jedva 17 posto, a dionica Jamnice svega 11 posto svoje jutrošnje vrijednosti. I to ako ima nekog tko će je i sutra htjeti kupiti po toj cijeni!

I ostale Agrokorove perjanice strmoglavile su se, ali za razliku od ove dvije, uz sasvim simboličnu količinu dionica koje su promijenile vlasnika.

Analitičari su uglavnom očekivali mali obim trgovine i stagnaciju Crobexa.

“Burza je jedna vrlo nepredvidljiva lokacija i vrlo često transakcije koje se tamo obavljaju nisu povezane sa stvarnom ekonomskom realnošću, nego su posljedica određenih psiholoških efekata. Postoji vrlo vjerojatno mogućnost da će biti ograničenog trgovanja tim firmama, međutim, to ni na koji način neće materijalno utjecati na daljnji proces restrukturiranja, odnosno u postizanju nagodbe”, kaže analitičar Andrej Grubišić.

Nepredvidivost se još jednom potvrdila

Uz promet gotovo trostruko veći od prosjeka proteklog tjedna, od čega se polovica odnosi na Agrokor, gotovo sve dionice na Zagrebačkoj burzi završile su u crvenom.

Zašto su Hanfa i Burza uopće omogućili nastavak trgovine?

Neki na prvu loptu odgovaraju: To je trebala biti poruka Vlade i Izvanredne uprave da se stanje u Agrokoru normalizira.

No, bit će ipak da su jednostavno nestali formalni razlozi za suspenziju trgovine čim su te tvrtke nakon revizije objavile poslovna izvješća.

“To je odluka regulatora odnosno burze koja time upravlja sukladno svim propisima, njihova procjena i ocjena kada i na koji način, dakle svi dobro znamo što se događalo proteklih tjedana i mjesec”, rekao je ministar financija Zdravko Marić.

No, činjenica je da su neki za neke danas kupili nekoliko tisuća dionica Leda. Za to su na rulet stavili 6,5 milijuna kuna. I to unatoč upozorenjima iz niske Agrokorovih uprava.

“Uprava Izdavatelja skreće pažnju dioničarima i investicijskoj javnosti da su korporativna jamstva koja je Izdavatelj dao kao osiguranje za obveze društva Agrokor te njegovih ovisnih i povezanih društava prema njihovim vjerovnicima u iznosu od 19.814.522.628,43 kuna dospjela na naplatu, a koje tražbine su vjerovnici prijavili u postupak izvanredne uprave te da tu činjenicu dioničari i investicijska javnost trebaju uzeti u obzir prilikom prosudbe hoće li se upuštati u trgovinu dioicama Izdavatelja”, stoji u priopćenju Leda.

Jamnica pak Burzu upozorava da je opterećena s gotovo 26 milijardi kuna jamstava što nekoliko puta premašuje vrijednost kompanije. Ni ostali očito nisu u mnogo boljem položaju.

Jamnica – 25,8 mlrd.kn

Zvijezda – 24,0 mlrd.kn

PIK Vinkovci – 20,0 mlrd.kn

Ledo – 19,8 mlrd.kn

Belje – 19,8 mlrd.kn

Vupik – 19,6 mlrd.kn

Tko u ovom trenutku želi ostati ili čak postati vlasnik dionica Agrokora?

Dioničari, među njima i dalje najveći Ivica Todorić, samo su nominalni vlasnici, a profitirat će jedino ako u nagodbi Agrokorove kompanije ne budu vrijedile manje od iznosa njihovih opterećenja.

Bez njih, Ledo i Jamnica figuriraju kao solidne kompanije koje bi lako našle vlasnika. Na Ledo oko baca domaći konzorcij, za Jamnicu su se još prije zanimali strani ulagači poput Coca Cole.

Visoki promet uz takav brodolom cijene za Ledo je loša, ali donekle i dobra vijest. Jer, ako je dionicu netko prodao, to znači da ju je netko s nekom možda zdravom računicom vrlo svjesno kupio.