Guverner Centralne banke Kemal Kozarić i danas je bez komentara na izvještaj o nesavjesnom radu 32 službenika koji se direktno povezuje sa pljačkom više od pola miliona konvertibilnih maraka iz trezora Centralne banke. Izveštaj je iz SIPA-e proslijeđen državnom Tužilaštvu.
Pored Nedžada Bajraktarevića, koji je priznao krađu 600.000 KM, u izvještaju koji je proslijeđen Tužilaštvu BiH, navode se i direktor Glavne jedinice Centralne banke BiH Sadik Kadrić, šef trezora Enver Pačuka, glavni interni revizor Edis Kovačević kao i još 29 osoba. U sklopu istrage policijski službenici saslušali su pedesetak osoba, među kojima je i guverner centralne banke BiH Kemal Kozarić. No Kozarić se ni danas nije osjetio pozvanim da govori.
“Želimo vas obavijestiti da Centralna banka Bosne i Hercegovine nema nikakva saznanja, niti je obaviještena o prijavama protiv drugih službenika Centralne banke u vezi sa slučajem otuđenja novca iz trezora Glavne jedinice Sarajevo u decembru 2014. godine. U vezi s ovim slučajem jedan službenik je priznao počinjeno djelo i nalazi se u pritvoru“, stoji u saopćenju Centralne banke BiH.
Pljačka novca iz trezora, podsjetimo, otkrila je brojne, u najmaju ruku bizarne detalje. Uz ostalo, kako je cijela priča navodno slučajno otkrivena prilkom transporta kada je jedan od zaposlenika umjesto paketa novčanica primijetio komade stiropora. Takođe, manjak je utvrđen tek dvije godine nakon što je prva tranša nestala, iako se redovna kontrola stanja trezora vrši barem dva puta godišnje, vandredna barem jednom.
“Kako i na koji način banka posluje ko sve ima pristupa tim inforamacijama i ko sve može da kontroliše određene transakcije novca, prebacivanje, transport novca – najvjerovatnije da je sprega više njih pa i spoljnog faktora”, rekao je policijski ekspert Mićo Letić.
Novac je Bajraktarević dijelio rodbini i radnim kolegama, no podsjetimo da na ročištu nije želio odati gdje je završila druga polovina od 300.000 konvertibilnih maraka. S druge strane, Tužilaštvo je izrazilo sumnju da je ukradeno i prikriveno mnogo više novca.
“Činjenica je da je on (Bajraktarević) priznao kako je pronevjerio 600 hiljada konvertibilnih maraka, no moje su sumnje da je iznos mnogo veći, možda čak i 1,6 miliona KM“, izjavio je tužilac Tužilaštva BiH Ismet Šuškić.
Izvještaj u kojem se navodi nesavjestan rad 32 visoka dužnosnika banke ozbiljno će uzdrmati imidž i kredibilitet najmoćnije ekonomske institucije u BiH.
“Potpuna aljkavost i neodgovornost, a time se dolazi samim zapošljavanjem ljudi koji ne znaju kako da obavljaju svoj posao, naravno ukoliko nisu bili saučesnicu u svemu ovome”, kazao je iz TIBiH Emir Đikić.
Menadžment Centralne banke u ovom slučaju neće istupati sve dok traje istraga, zbog čega smo ostali nedostupni za informaciju kako se provjeravaju i biraju osobe odgovorne za stanje u trezoru.