Sachs za N1: BiH trebaju novi i bolji ekonomski odnosi

Ekonomija 25. jun 201812:08 > 12:24
N1

Jeffrey Sachs je svjetski poznati ekonomista. U ekskluzivnom intervjuu za N1 je naglasio da je kao ekonomski savjetnik jugoslavenske vlade predvođene Antom Markovićem vjerovao da Jugoslavija treba opstati. Smatra da je većina jugoslavenskih političara prihvatila njegove savjete. Slobodana Miloševića je okarakterisao kao preprekom u oporavku SFRJ.

Na pitanje zašto ekonomija nije pobijedila nacionalizam u bivšoj Jugoslaviji, odgovorio je:

“Došao sam u Jugoslaviji 1989. godine. Tada sam se sastao s Predsjedništvom i premijerom, Antom Markovićem. Ali je tada već bilo kasno. Zemlje se raspala, hiperinflacija je bila ogromna. Vjerovao sam da Jugoslavija treba opstati, da treba izgraditi ekonomsko okruženje koje će biti funkcionalno. Smatrao sam da Jugoslaviji treba oprostiti dugove. To sam i savjetovao. Premijer Marković je jako dobro primio savjete. Ostvareni su neki pozitivni pomaci”, podsjetio se.

Međutim, smatra da Evropska zajednica nije razumjela situaciju u Jugoslaviju i da je nužno oprostiti dugove u tom trenutku. Posebno se to odnosilo na Njemačku koja je jako “škrta” kada je u pitanju novac i opraštanje dugova, istakao je Sachs. Pri tome je upozorio da se ista situacija dešava sa Grčkom

“Njemačka nije korisna u trenutku velike krize”, zaključio je Sachs.

Za njega je Milošević “imao užasnu i negativnu ulogu” jer je učinio sve da zaustavi reforme.

“Ekonomija nikada ne može biti moćnija od politike”, naglasio je.

Sachs je mišljenja da su međunarodni akteri u trenutku raspada Jugoslavije bili “glupi” jer nisu shvatili jednostavnu stvar – da treba pomoći jednoj državi – Jugoslaviji.

“Dio mog posla zadnjih 35 godina je kada postoji duboka kriza u zmelji ili regiji, znam da je ostatak svijeta treba pomoći da ta kriza ne bi postala katastrofa. To je temeljna ideja potiče od svjetski poznatog ekonomiste Johna Maynarda Keynesa. Nakon Prvog svjetskog rata kada je Francuska tražila ogromne reparacije od Njemačke, Keyns je rekao da je to opasno i da će doživjeti protudar. On je predvidio da će taj teški mir dovesti do teškog političkog odgovora. Pokazalo se da je to bio najgori odgovor u historiji. Keynsova ideja je vrlo jednostavna: kada neki region ima problem – ne budite glupi i pomozite mu”, objasnio je Sachs.

Naglasio je da BiH “trebaju novi i bolji ekonomski odnosi”.

“Zemlja je doživjela tragediju užasnog rata i ponovne izgradnje. Da nismo nešto uništili bili bismo mnogo dalje. Mnogo fokusa se daje na uništenje. Zemlja je mnogo polarizirana i kompleksna zbog odnosa različitih grupa. To stvara jako teške procese u zemlji. Tražeći krivce se troši mnogo energije koja se treba uložiti u investicije, inovacije, infrastrukutru, u jako mnogo predivnih stvari”, podcrtao je.

Kao pozitivnim je ocijenio trenutni mir u BiH i ostatku regije.

“Ako postoji optimizam i pogled u budućnost, od toga svi imaju korist. Ali, ako postoji snažan osjećaj protiv migracija, ratovi u Sriji i Libiji, onda to svima škodi. Zemlja poput BiH zavisi od odnosa sa susjedima”, kazao je Sachs.

Za Trumpa smatra da je predsjednik koji “gradi mržnju”.

“SAD i Meksiko zavise od dobrih odnosa. Trebaju umjesto zidova graditi infrastrukturu za solarnu energiju”, ukazao je.

Smatra da bi skoro svako bio bolji predsjednik SAD od Donalda Trumpa. Trumpa je okarakterisao kao “pravom političkom katastrofom”.

“Ne bih se kandidirao za predsjednika. Volio bih biti savjetnik nekom predsjedniku. Bio sam savjetnik senatoru Bernie Sandersu kojem je malo falilo da bude predsjednik. Mislim da bi on bio odličan predsjednik”, rekao je Sachs.

Mišljenja je da je previše političara korumpirano i “da se igraju igara moći”.

“Politika bi trebala tražiti rješenje za probleme – kao što su klimatske promjene i siromaštvo. Moć se treba koristiti za nešto dobro. U mojoj zemlji – SAD koje imaju svjetski poznat politički sistem imaju ozbiljne probleme, što stvara probleme za ostale države svijeta”, rekao je.

Istakao je da mnogo političara u Evropi nastoji osvojiti moć “boreći se protiv migracija, a to je i Trumpova strategija”.

“Etničke podjele je lako iskoristiti za političke manipulacije”, podsjetio je.

Komentarisao je odnose Zapadnog svijeta s Rusijom kazavši da treba novi pristup prema Rusiji. Smatra da nema nevinih u odnosima između ove dvije stvari.

Objasnio je svoju ulogu kao ekonomskog savjeta u Rusiji 90-ih godina prošlog vijeka.

“Gorbačov je bio najbolji državnik tada. Imao je ispravnu ideju jer je pozivao na pomirenje i uspostavljanje ekonomskih odnosa. ali, na žalost ne gledaju svi tako na te stvari. SAD su tada proglasile pobjedu. To je bilo pogrešno jer je to izazvalo reakciju Rusije na to”, kazao je.

Mišljenja je da se niti jednoj državi poput Rusije ne bi svidjelo širenje jednog vojnog saveza.

“To je ludost i jako je skupo za sve. Posljedice tenzija trpe svi. Sa ekonomskog stanovišta je to traćenje vremena”, ubjeđen je Sachs.

Jeffrey Sachs je jedan od najpoznatijih ekonomista na svijetu. Direktor je “Earth” instituta na Univerzitetu Columbia. Specijalni je savjetnik generalnog sekretara UN za borbu protiv siromaštva i otpisivanje dugova najsiromašnijim državama na svijetu.

Cijeli intervju Amira Krivošije sa Sachsom možete pogledati u video prilogu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.