U temi dana jutarnjeg programa govorilo se o potencijalu drvne industrije u BiH. Gost Novog dana bio je Muhamed Pilav, potpredsjednik Udruženja drvne industrije Privredne komore FBIH.
Činjenica da je drvna industrija jedan je od izvoznih aduta u BiH Muhamed Pilav je kazao: “Drvna industrija je industrija koja najmanje uvozi, a najviše izvozi i zapošljava veliki broj ljudi, kako direktno tako indirektno.”
Na pitanje zbog čega BiH izvozi balvane, a uvozi namještaj Pilav je rekao: “Decenijama izvozimo balvane i proizvode u daskama i tako pomažemo konkurenciju, a onda od te konkurencije uvozimo gotove proizvode u BiH.”
Pilav smatra da je jedna od opcija za unaprijeđenje ove industrije zabrana izvoza obline umjesto finalnih proizvoda, ali da je ta mjera prilično nepopularna.
“Najrealnija opcija je da se bukva, kao dragocjeni resurs BiH, proglasi zaštićenom vrstom i da se organizuje sektor da se od te sirovine pravi finalni proizvod. Bukva ima višestruku korist za šire društvo.”
“Pojavile su se nove firme koje proizvode dizajnerski namještaj. Trenutno se proizvodi koji su proizvedeni u BiH izvoze u cijeli svijet“, prokomentarisao je Pilav proizvodnju dizajnerskog namještaja bh. firmi.
Voditeljica Novog dana, Alma Dautbegović-Voloder pitala je gosta jutarnjeg programa da li se situacija može uporediti s prijeratnom. Šipad je naprimjer izvozio vrhunski namještaj diljem svijeta.
“Danas je BiH na globalnom tržištu mala zemlja, a i Šipad je izvozio jako puno balvana i daske.”
Potencijal bh. kompanija je veliki. Neke izvoze i za poznatu IKEA-u, što je veliki uspjeh, jer su standardi koje treba ispuniti visoki.
“Tri firme ozbiljno rade za IKEA-u, a četvrta se uhodava. IKEA ima veoma visoke standarde i oni su rigorozniji od svih međunarodnih standarda. ali ima i drugih firmi koje proizvode za druge kompanije.”
Ipak se nerijetko stiče dojam da bh. proizvođači nisu dovoljno kvalitetni i inovativni na domaćem tržištu, dok istovremeno za strane firme proizvode namještaj vrhunske kvalitete i dizajna.
“Naše tržište je malo, ne može se organizovati niti jedna ozbiljna proizvodnja za BiH, pa ni za region.”
BiH ima problem sa ilegalnom sječom. Veliki je problem to što nema Zakona o šumama. Republika Srpska protivi se Ministarstvu poljoprivrede na državnom nivou, smatra to prenošenjem ovlasti.
“Stručnjaci procjenjuju da je 50 posto sječe šuma nelegalno, To je ozbiljan problem u šumama u Federaciji BiH i nadamo se da će se to vrlo brzo riješiti.”