Konferencija o ekonomskoj tranziciji zapadnog Balkana bit će održana danas u Beču, u organizaciji Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Nacionalne banke Austrije i Zajedničkog bečkog instituta.
“U posljednjih 15 godina, zemlje zapadnog Balkana prošle su kroz veliku ekonomsku transformaciju i mnoge su neprepoznatljive u poređenju sa onim gdje su bile na početku ovog vijeka”, navodi se u saopštenju objavljenom na web-stranici MMF-a.
U tekstu se ocjenjuje da je privredna tranzicija u zastoju i da zemlje zapadnog Balkana ne mogu očekivati da će privući neophodne investicije ukoliko ne budu hrabro provodile reforme.
Producentica N1 televizije Ika Ferrer Gotić nalazi se na konferenciji.
“Danas u Beču se održava seminar za medije u organizaciji Međunarodnog monetarnog fonda gdje ćemo govoriti o izvještaju koji je ova institucija izdala koji se odnosi na 15 godina ekonomske tranzicije u zemljama Zapadnog Balkana. MMF je od samog početka bio, nekako, aktivno uključen u ekonomsku preobrazbu Zapadnog Balkana kroz pružanje savjeta u ekonomskim pitanjima. Imao je finansijske aranžmane sa gotovo svim zemljama u regiji. Aranžmani su obično bili usmjereni na čuvanje makroekonomske stabilnosti u regiji. MMF je zemljama regije osigurao značajnu pomoć. Zajedno sa drugim donatorima pomogao je u izgradnji ključnih institucija koje su kreatori ekonomskih politika, bilo da se radi o zakonima o javnim finasijama ili režimima regulacije i slično. Ovdje je 5-6 medija iz svih zemalja regije”, istakla je Ferrer Gotić.
Ferrer Gotić je podvukla da je proces strukturnog razvoja u BiH zastao je sredinom 2000-ih godina.
“Do početka globalne krize rast u našoj zemlji bio je više predvođen nekom obilnom globalnom likvidnošću, neodrživim dotokom kapitala nego stvarnim napretkom ekonomskih reformi. Jasni dokaz nedostatka u ekonomskom modelu regije, ali i i BiH, očituje se izuzetno visokim stopama nezaposlenosti, kao što je to izvještaj i rekao, koje su iznosile više od 20 posto. BiH po nezaposlenosti prednjači u odnosu na ostale zemlje regije. Trenutna stopa nezaposlenosti u BiH iznosi i do 40 posto”.
Producentica N1 je govorila i o faktorima koji su potrebni za ekonomski rast u BiH.
“Očuvanje makroekonomske stabilnosti je od ključne važnosti za trajni rast. Potrebno je očuvati nisku inflaciju, a zemlje koje su suočene sa visokim fiskalnim deficitima i javnim dugom moraju što hitnije rješavati ta pitanja. U svakom slučaju, važno je reći da je u većini zemalja Zapadnog Balkana, ne samo u BiH, izostala široka politička podrška dalekosežnim, snažnim reformama. Nameće se osjećaj da su reforme na Balkanu neadekvatno provedene u proteklih 10-15 godina”, zaključila je Ferrer Gotić.