Rupe u budžetu na svim nivoima će se pokušati zakrpiti novim pregovorima sa međunarodnim monetarnim fondom već naredne sedmice.
Projekcije Centralne banke BiH govore da bi ekonomski rast u 2015 godini trebao da bude oko 2,6 posto.
Preduslov je da vlasti profunkcionišu i da se posvete ekonomiji i problemu nezaposlensoti koja je među najvećim u regionu i iznosi 27,5 posto.
“Naše projekcije su manje nego što je MMF išao preko tri posto ili EBRD koji je rekao 2,9 posto. Ali očekujem obzirom da su se vlasti organizovale, uvijek je ta godina, godina očekivanja. Tako da svi ovi resursi koji postoje u BiH mislim da će se stavljati u funkciju I osjeća se pokušaj vlada na svim nivoima da relaksiraju realni sektor i da pokušaju da ekonomiju stave u prvi plan”, rekao je Kemal Kozarić.
Zbog prirodnih katastrofa, poplava, ali i političke situacije prošla godina ocjenjena je jednom najtežih poslijeratnih godina i za bh. ekonomiju i za građane sa ukupnim ekonomskim rastom od svega 0,7 posto. Direktne strane investicije iznosile su oko 519 miliona, stopa industrijske prozvodnje 0,1 posto. Unatoč pozitvnim projekcijama, ne treba zaboraviti na ogromna zaduženja koja nas očekuju i u 2015.
Vanjski dug je 8,19 milijardi maraka. Obaveze koje BiH treba ispuniti u ovoj godini 570 miliona uplata prema finansijskim institucijama MMF-u, Svjetskoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj. Kako je javni dug BiH dosegao oko 12 milijardi, svaki građanin BiH dužan je blizu 3000 KM.
Pa ipak depoziti građana u komercijalnim bankama u 2014. godini zabilježili su rekordne iznose od 8 milijardi KM, dok je i postotak nekvalitetnih kredita pao na 14 posto.
“Devizne rezerve su iznosile 7,8 milijardi maraka i veće su za 780 miliona ili oko 11 posto u odnosu na 2013. godinu. Bile su dovoljne za pokriće uvoza roba I usluga za nešto više od 6 mjeseci“, kazao je Radomir Božić.
U Centralnoj banci danas je objavljeno i kako je Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga “Standard & Poor's” potvrdila BiH suvereni kreditni rejting B sa stabilnim izgledima, što znači da se predviđa da neće doći do povećanja rizika i slabljenja kreditne moći