Vijeće za regionalnu suradnju i Europski Fond za Balkan proveli su opsežno istraživanje u sedam zemalja regije pod nazivom Balkan Barometar.
Istraživanje se sastoji od dva dijela – Barometar javnog mnijenja, koji je ispitivao javno mnijenje građana Jugoistočne Europe, te Poslovni barometar, koji je ispitivao poslovnu klimu u navedenim zemljama.
Istraživanjem je obuhvaćeno sedam zemalja – Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo, Crna Gora, Srbija i Makedonija.
Izvještaj pruža podatke i analize nekoliko područja društvenog, ekonomskog i političkog života, uključujući zadovoljstvo životnom/poslovnom situacijom, procjene generalnih trendova i stavova prema EU integracijama te regionalnu saradnju.
Ankete ispitivanja javnog mnijenja su provedene “licem u lice” na po 1.000 ispitanika iz svake države, u dobi od 18 godina nadalje. Ankete ispitivanja poslovne klime provedene su na po 200 firmi iz svake zemlje, koje nisu u većinskom vlasništvu države.
BAROMETAR JAVNOG MNIJENJA
Najviše građana nezadovoljno je zbog visoke stope nezaposlenosti, korupcije, kriminala te političke nestabilnosti.
Prema Indeksu balkanskog javnog mnijenja, građani svih država regije žive lošije od svojih očekivanja. Ipak, najveća razlika između indeksa trenutne situacije i indeksa očekivanja zabilježen je na Kosovu.
Koliko su stanovnici regije zadovoljni svojim životima i kakva su im očekivanja za budućnost?
BAROMETAR POSLOVNE KLIME
Kako tvrtke u regiji ocjenjuju poslovne mogućnosti u svojoj zemlji i kakav je njihov stav prema članstvu u Europskoj uniji?
Najmanju stopu nezaposlenosti mladih u regiji ima Albanija, a najveću BiH
Prosječne mjesečne plaće u posljednjih su pet godina najviše rasle na Kosovu, a najviše padale u Hrvatskoj
Prema prosječnoj stopi nezaposlenosti u posljednjih pet godina, vodeća zemlja regije s najmanjom stopom nezaposlenosti je Hrvatska s 14,1 posto, a slijede Albanija, Crna Gora i Srbija
Prema razini rasta, vodeća zemlja regije je Kosovo, a slijede Albanija, Makedonija i Crna Gora. Hrvatska je u prosjeku u posljednjih pet godina zabilježila najveći pad i to čak 2,2 posto