Iran planira povećati izvoz nafte na tri miliona barela dnevno nakon ukidanja sankcija koje su zapadne sile uvele, izjavio je ministar za naftu i naftne derivate Bijan Zangeneh.
“Imamo velike planove. Nadamo se da ćemo ih moći realizovati nakon ukidanja sankcija. Danas imamo kapacitet od 1,8 miliona barela, a u slijedećih šest godina želimo dnevno proizvoditi tri miliona barela dnevno“, izjavio je Zangeneh na Samitu energetske sigurnosti 2015. koji se danas održava u Berlinu.
Zangeneh je istakao da je zbog sankcija Iranu bilo onemogućeno 60 posto izvoza, te da sada ima za cilj povratiti svoj prijašnji status jedne od vodećih zemalja izvoznica nafte.
Ministar je otkrio da Iran planira uložiti oko 180 milijardi dolara u petrohemiju i naftni sektor do 2022. godine kako bi eksploatisao naftna polja i modernizovao postrojenja.
Također je pozvao njemačke biznismene da investiraju u energetsku industriju u Iranu.
“Imamo nove prijedloge i ugovore koje planiramo uskoro predstaviti kako bi saradnja sa Iranom bila atraktivnija naftnim kompanijama. Njemačka postaje sve važniji igrač u našem regionu. Zato želimo imati dobre strateške, ekonomske i političke odnose i saradnju u različitim oblastima, posebno u oblasti energije i politike okoliša“, naglasio je iranski ministar.
Također je izrazio nadu da će Iran, Evropska unija i velike svjetske sile postići finalni dogovor o nuklearnom programu u slijedećih nekoliko sedmica.
“Želimo sarađivati sa ostatkom svijeta i imati aktivnu ulogu u izgradnji mira u regionu u cilju razvoja naše zemlje“, dodao je.
Zangeneh je insistirao na tome da, kada ugovor bude finaliziran, sve sankcije koje se tiču energije trebaju biti ukinute. Odbacio je zapadni način ukidanja sankcija korak po korak.
“Ako pristanemo na sve, a finansijske i sankcije vezane za naftu ostanu na snazi, koja je onda naša korist? Sve te sankcije trebaju biti ukinute, tako da u našoj zemlji možemo uvjeriti ljude u obavljene pregovore“, zaključio je.
Iran i Grupa P5+1 (Sjedinjene Američke Države, Rusija, Velika Britanija, Francuska, Kina i Njemačka) postigle su okvirni dogovor o nuklearnim aktivnostima u Iranu na sastanku koji je održan u Švicarskoj 2. aprila. Krajnji rok za postizanje finalnog dogovora je 1. juli.