Izvoz iz Bosne i Hercegovine u proteklom periodu bio je 11 milijardi 869 miliona KM, dok je uvoz nešto manji od 20 milijardi KM. Evidentiran je pad izvoza od 3,17 odsto, odnosno od pola milijarde KM, nastao kao posljedica zabrane izvoza na Kosovo i gašenja Aluminija. Kako, uz najavu nove blokade rada državnih institucija, obezbijediti jačanje izvoza i privući investitore u BiH?
Kako pospješiti spoljnotrgovinsku, izvoznu tj. ekonomsku krvnu sliku u privredno anemičnoj BiH? To što je smanjen izvoz željeza, statistički nalaz samo pogoršava.
“Moramo naći neke nove proizvode, moramo ulagati u start-up kompanije, moramo zadržati mlade u BiH i baviti se inovacijama, odnosno brendirati domaće proizvode. Pet najjačih svjetskih ekonomija – Njemačka Južna Koreja, Singapur, Švajcarska i Švedska, najviše napreduju zahvaljujući tehnološkim inovacijama. Ulaganje u znanje u pamet i tehnologiju daje stvarni višak vrijednosti i svaki put neki novi proizvod”, kazao je Vjekoslav Vuković.
Obrazovanje i preduzetništvo su okosnica privrednog razvoja u BiH. Nedostaje radnička i radna specijalizacija – strukovne obrazovne inststitucije. Teško je nabrojati pet srednjih škola koje imaju smjer za varioca za CNC operatora. Nedostaje kvalifikovana radna snaga koja je strukovna, koja će biti potpora industriji. Posljedicom zabrane izvoza na Kosovo izgubljeno je tržište od 132 miliona KM, izgubljeno je 300 miliona KM prometa Aluminija, koji više nije u funkciji.
Više u prilogu Ivane Erić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad