Bankarski sektor u Federaciji Bosne i Hercegovine je likvidan i funkcionira bez problema, priopćili su nadležni. Fizičkim i pravnim licima banke će omogućiti moratorij, odnosno odgodu plaćanja kredita minimalno tri mjeseca. Agencija za bankarstvo i predstavnici banaka usaglasili su odluku i za realizaciju ovog dogovora.
Ko će i kako do moratorija, odnosno odgode kredita u vremenu kada na hiljade osoba ostaje bez posla? Kako vraćati kredit ukoliko ostanete bez posla, a vaša banka vam ne odobri moratorij? Pitanja su bez odgovora za ove građane od kojih je većina kreditno zadužena
Pitali smo građane za mišljenje i evo šta su nam kazali:
– “Ništa ne radi, maltene ništa. Ko će puniti budžet? Može i ovo izdržati možda još pola godine i šta dalje?”;
– “S obzirom da su banke kakve jesu, morat će ih vraćati”;
– “Vjerovatno će banke sprovoditi svoje odluke, ako do tad ne padne država i vlada i šta ja znam… Jedan dan jedna priča, drugi dan druga.”
– “Očekujem da će postaviti taj moratorij, barem tri mjeseca”.
Odluku o eventualnom odgođenom plaćanju u svakom pojedinačnom slučaju donosit će kreditni odbori komercijalnih banaka. S aspekta poslovanja, za struku ovdje nema novosti kaže ekonomistica Svetlana Cenić
“One inače imaju pravo da pregovaraju sa klijentom da klijent podnese zahtjev za odgodu plaćanja, za moratorij, za grace period. Ima pravo banka, pa on ako prihvati prihvati”, kazala je Cenić.
Postupanje regulatora u ovom slučaju Agencije za bankarstvo sasvim je opravdano i dobro je da nemamo srbijanski scenario nametnunog moratorija poručuju iz Udruženja banaka.
“Ni moratorij koji je uveden u Srbiji kod nas ne bi imao efekta sa ta tri mjeseca. Sami bismo sebi napravili problem, jer bismo imali zaostatak od tri rate. Ovaj model koji imamo u BiH gotovo je identičan modelu Hrvatske koja je u EU”, kazao je Berislav Kutle, direktor Udruženja banaka BiH.
U međuvremenu situacija na tržištu sve složenija.
“U ovom trenutku na Zavodu za zapošljavanje našlo se 400 novih radnika koji su otpušteni. Najčešće se radi o prestanku ugovora na određeno. Savez sindikata u ovom trenutku zahtjeva od svih poslodavaca da poštuju i izmire svoje obaveze prema radnicima”, kazala je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.
Broj radnika osjetno manji i u Hercegovini. Zavod zdravstvenog osiguranja HNK-a izvijestio je o smanjenom prilivu prihoda, upozoravajući da bi mnogi građani mogli ostati i bez zdravstvenog osiguranja. Nadležni organi pripremaju set preventivnih mjera.
“Mjera moratorija na kredite jeste jedna od ključnih preventivnih mjera, međutim očekuje se pogoršanje likvidnosti privrede u tom smislu Vlada Federacije će preko garantnog fonda ponuditi garancije komercijalnim bankama koje bi bila prihvatljiv kolateral komercijalnim bankama”, kazala je Edita Đapo, ministrica okoliša i turizma FBiH.
“Odluka NSRS o vanrednom stanju kako bismo mogli i realizovati tu odluku, a to je da će vlada RS-a iz budžeta za oko 40 hiljada raditi poreze i doprinose što iznosi blizu 16 miliona KM”, istakao je Radovan Višković, premijer RS.
U međuvremenu radnici u mnogim sektorima sa zebnjom iščekuju novi mjesec strahujući da li će moći izmiriti sve svoje obaveze.
Sve informacije o koronavirusu čitajte u našem Blogu uživo i na stranici Koronavirus.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad