Oglas

Anketa Infostuda: Bez posla ostalo 12 odsto radnika u Srbiji

author
FoNet
10. apr. 2020. 12:52
>
12:58
shutterstock_601927361
Shutterstock | Shutterstock

Trećina zaposlenih u Srbiji morala je u vanrednom stanju, pod uticajem poslodavca, da uzme godišnji odmor, bolovanje, plaćeno ili neplaćeno odsustvo, a 12 odsto radnika ostalo je bez posla zbog epidemije korona virusa, pokazuje istraživanje koje je sproveo sajt za zapošljavanje Poslovi Infostud.

Oglas

U istraživanju o uticaju korona virusa na tržište rada učestvovalo je 4.329 ispitanika i 580 privrednih subjekata.

Među ljudima koji su već izgubili posao, 46 odsto je kao razlog navelo to što se firma privremeno zatvorila, a 37 odsto da je obim posla smanjena, 15 odsto usljed "rezanja troškova firmi" i tri odsto jer se firma trajno zatvorila.

Oko pet odsto ispitanika izjasnilo se da poslodavci i dalje nisu uveli dodatne mjere za sprječavanje širenja zaraze.

Zabrinutost da će izgubiti posao izrazilo je 40 odsto ispitanika, dok je 26 odsto ispitanika reklo da im je već smanjena zarada, a 38 odsto da će doći do smanjenja u narednom periodu.

Najveći broj poslodavaca istakao je da korona virus negativno utiče na njihovo poslovanje (56 odsto), a kod 36 odsto umjereno negativan.

Privredne grane koje su najviše pogođene krizom su turizam i ugostiteljstvo, potom trgovina koja se ne odnosi na prodaju životnih namirnica i transport ljudi.

Oko 80 odsto kompanija je počelo ili će uskoro početi "rezanje troškova" među kojima su marketing i drugi interni troškovi, troškovi dobavljača, ali i troškovi zaposlenih.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama