Na svjetskim su burzama na početku prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača u oporavak globalnog gospodarstva od koronakrize, no do kraja tjedna izgubile su dio dobitaka zbog rasta napetosti između SAD-a i Kine.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skočio 3,3 posto, na 24.465 bodova, dok je S&P 500 porastao 3,2 posto, na 2.955 bodova, a Nasdaq indeks 3,4 posto, na 9.324 boda.
S&P 500 indeks dosegnuo je u srijedu najvišu razinu u posljednja dva, a Nasdaq indeks u tri mjeseca, zahvaljujući nadi ulagača u daljnje poticajne mjere.
Zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke pokazao je da su čelnici Feda spremni podržavati gospodarstvo dok se ne vrati na put oporavka, što posljednjih dana u javnim istupima ističe i predsjednik Feda Jerome Powell.
Uvjerenje da će Fed uvesti dodatne poticajne monetarne mjere ako to bude potrebno i nada ulagača u nove fiskalne poticaje o kojima se raspravlja u Kongresu podržavaju tržište.
Pozitivno na tržište utječe i postupno otvaranje gospodarstava u svijetu, s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa, što bi trebalo dovesti do normalizacije gospodarske aktivnosti.
„Idućih tri do šest tjedana bit će važna za financijska tržišta jer je većina saveznih država SAD-a u procesu postupnog otvaranja gospodarstva“, kaže Scott Wren, strateg u Wells Fargo Investment Institute.
Napetosti između SAD-a i Kine
No, u posljednja dva prošlotjedna dana na tržištima je zavladao oprez zbog rasta napetosti između Washingtona i Pekinga, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump poručio da će oštro reagirati ako Kina nametne zakon o nacionalnoj sigurnosti bez volje naroda Hong Konga i da bi taj čin naišao na međunarodnu osudu.
Kina je, naime, u četvrtak najavila donošenje novog zakona o nacionalnoj sigurnosti, nakon lanjskih prodemokratskih prosvjeda u Hong Kongu, kojim bi se Hong Kongu zabranilo otcjepljenje od Kine, uplitanje iz inozemstva, terorističke aktivnosti, kao i sve druge aktivnosti za koje se procijeni da potkopavaju središnju vlast u Pekingu.
Američki državni tajnik Mike Pompeo ponovno je, pak, kritizirao reakciju Kine na izbijanje koronavirusa, a uplatu Kine od dvije milijarde dolara za borbu protiv pandemije nazvao beznačajnom u usporedbi sa stotinama tisuća izgubljenih života i nastalom štetom.
Kina je, pak, poručila da se neće suzdržavati od eskalacije tenzija.
„Čini se da će Kina biti vreća za udaranje u predstojećim predsjedničkim izborima u SAD-u. Bijela kuća je procijenila da je učinkovitije udarati po Kini nego spašavati ono što je ostalo od prve faze trgovinskog dogovora“, kaže Bob Shea, direktor u tvrtki TrimTabs Asset Management.
Zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima, S&P 500 indeks porastao je više od 30 posto od 23. ožujka, kada je zbog koronakrize zaronio na najniže razine u više godina. No, i dalje je udaljen oko 13 posto od svoje rekordne razine, dosegnute 19. veljače.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,3 posto, na 5.993 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 5,8 posto, na 11.073 boda, a pariški CAC 3,9 posto, na 4.444 boda.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 1,75 posto, na 20.388 bodova.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad