Velike svjetske banke upletene u "pranje" dva biliona dolara

Ekonomija 21. sep 202018:52 > 19:13
N1

Novinarsko istraživanje “FinCEN dosijei” učinilo je dostupnim detalje više od dvije hiljade povjerljivih izvještaja iz američkog Ministarstva finansija, odnosno odjela za sprečavanje finansijskog kriminala. Objelodanjeni izvještaji koji se odnose na period od 1999. do 2017. godine prikazuju razmjere nezakonitih i sumnjivih finansijskih tokova širom svijeta. Više od vrtoglavih - dva bilona dolara sumnjivih novčanih transakcija prijavile su brojne banke.

FinCen dosijei otkrivaju mračne tajne bankarskog sektora širom svijeta. Istraživanja predvodi Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara i portal BuzzFeed News. Tajni dokumenti američke vlade koji su dospjeli do novinara otkrivaju da više velikih svetskih banaka poput – JPMorgan, Deutsche Bank, New York Mellon i druge – i dalje sprovode sumnjive transakcije kriminalaca, korumpiranih političara, biznismena, iako su ranije kažnjavane zbog toga.

“Ono što je važno za ove izvještaje iz FinCena je da bacaju svjetlo na promašaj međunarodnog bankarskog sistema da prati kretanje prljavog novca koji izlazi iz zemalja i koji se oduzima ljudima kojima je potreban. U nekim zemljama je to javni novac, u drugima – od privatizacije kompanija. Ovo je praktično novac koji je ukraden od ljudi i onda poslan van zemlje kako bi bio opran i vraćen nazad ili korišten u drugim zemljama. To je ono što je važno u ovom projektu – jer sada znamo da su banke znale u brojnim slučajevima da su pomagale tokove prljavog novca i nisu uradile ništa po tom pitanju. Banke su ili zatvarale oči ili su bile nesposobne da prepoznaju ono što su radile. Neke su vjerovatno bile i prevarene”, kaže James Wright, istraživački urednik OCCRP .

Iz JPMorgan novinarima su odgovorili da je zakonski zabranjeno raspravljati o klijentima ili transakcijama. Sličan odgovor stiže i iz drugih banaka.

“Ovo o čemu se sad izvještava nije ništa novo, ni nama, ni našim nadzornim tijelima. Sve je već procesuirano i podrobno pregledano, ali ono što je najbitnije jest da smo mi imali velika ulaganja u ovaj sektor od 2015. Tada smo imali 500 zaposlenika zaposlenih u sektoru za suzbijanje pranja novca, a sada ih imamo više od 1.500 i taj broj još povećavamo”, tvrdi Joerg Eigendorf, portparol Deutsche Bank.

Analiza tajnih dokumenata ukazuje i na nekoliko velikih korupcijskih afera koje su ozbiljno poljuljale, ionako nerazvijene, ekonomije u siromašnim dijelovima svijeta, te razne sprege fiktivnih firmi i prevaranata. Dio ovog projekta je i Mreža za istraživanje kriminala i korupcije iz Srbije sa više analiza. KRIK je objavio prvo istraživanje o sumnjivoj transakciji od 1,2 milona dolara koja je na račun srbijanske fabrike čarapa uplaćena 2013. godine iz Hong Konga. Novac je ubrzo vraćen.

“U izvještaju se navodi da se sumnja na pranje novca zato što porijeklo novca nepoznato jer je u pitanju “školjka firma”, odnosno fiktivna kompanija koja je prebacila taj novac – ili iz razloga što je novac išao kroz zemlje koje su poznate kao zemlje za pranje novca”, navodi Bojana Jovanović, novinarka KRIK-a.

U bazi su za sada dostupne i 32 potencijalno sumnjive transakcije kada je u pitanju Hrvatska u iznosu nešto većem od 273 hiljade dolara. Vezane su za tri hrvatske banke i Kinesku državnu investicijsku kompaniju, te njujoršku kompaniju za investicijsko bankarstvo. Banke odgovaraju da zbog tajnosti podataka ne mogu iznositi konkretne informacije, a sličan odgovor za N1 je stigao i iz Ureda za sprječavanje pranja novca. Dostupna baza i pregledani dokumenti, za sada, ne ukazuju na prijavljene sumnjive transakcije koje vode do Bosne i Hercegovine. No, N1 saznaje da se u određenim istraživanjima pojavljuje jedna regionalna kompanija koja, kako se navodi, ima velike poslove i u BiH.

“Ne mogu govoriti o pričama koje još nisu napisane. Našli smo neke stvari o Zapadnom Balkanu, ali ne mogu govoriti o njima trenutno. Te priče ćemo objaviti u narednih sedmicu, dvije ili mjesec – koliko nam vremena bude potrebno da ih pripremimo”, otkriva James Wright, istraživački urednik OCCRP .

U posjed tajnih dokumenata koji otkrivaju mračne dijelove iz svijeta bankarstva zapravo je došao portal BuzzFeed News. Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara organizovao je tim sa više od 400 novinara u 88 zemalja koji su analizirali i istraživali sumnjive tokove novca. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad