Na stranici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) je objavljen članak o uspjehu metaloprerađivačke kompanije ‘Č.J.’ iz Bihaća koja proizvodi “pametne” bolničke krevete.
Ideja se rodila kada je vlasnik kompanije, Denis Čavkić, dobio poruku od nevladine organizacije ‘Kinderlachen’ iz Njemačke. Organizaciju je prethodno kontaktirala jedne porodica iz Bosne i Hercegovine te pitala da li bi firma iz Bihaća mogla da prilagodi bolnički krevent njihovom sinu, koji je teško bolestan.
“Denis je bio spreman pružiti ruku da pomogne, pošto se prisjetio da je i on pretrpio povredu koja ga je zamalo ostavila paralizovanim”, navodi se u članku.
Čavkić je napustio Bihać ranih 1990tih godina, prije ratova u bivšoj Jugoslaviji, te se pridružio braći i sestrama koji su živjeli u Austriji. Tamo je izučio zanat za varioca i počeo pomagati svom bratu, Fadilu, da nastavi posao prerade drveta koji je radio i njihov otac dok mu se nije zatvorila radnja 1980tih godina.
“Iako je na poslu pretrpio strašnu povredu noge i bezbroj puta operisan, uložio je svu energiju u njihov zajednički projekat”, navodi EBRD.
“Odrasli smo siromašni. Početak je bio najteži. Ali sav novac koji smo zaradili reinvestirali smo u radionicu i nekoliko mašina koje smo mogli kupiti za proizvodnju i sastavljanje metalnih komponenata”, izjavio je Čavkić.
Dvojica braće su poslije prestali prerađivati drvo te se potpuno preusmjerili na obradu metala.
Firma je ubrzo postala jedna od vodećih kompanija u Bihaću za zavarivanje te sada montira turbine i proizvodi dijelove za dizalice i kotlove koje kupuju neke od najpoznatijih građevinskih kompanija širom EU.
Pandemija koronavirusa je, međutim, uticala i na poslovanje firme Č.J. te su prihodi drastično pali ali dvojica braće su prepoznali poslovnu priliku i rupu u tržištu – nedostatak bolničkih kreveta.
„Shvatili smo da već imamo mogućnost da proizvedemo 80 posto tog kreveta, ali nedostajalo nam je iskustva i znanja da pustimo vlastiti proizvod na tržište. Morali smo uzeti u obzir faktore na konkurentnom tržištu, poput istraživanja i razvoja. Tada smo se za pomoć obratili EBRD-u”, izjavio ja Čavkić.
“Uz podršku EU Fonda za razvoj i inovacije preduzeća za Zapadnog Balkan (WB EDIF), EBRD je povezao firmu sa sa Targer Engineering and Consulting, vodećom konsultantskom firmom u Bosni i Hercegovini, kako bi pomogla u izradi plana dizajna i proizvodnje za njihov prvi ‘Made in BiH’ prototip”, navodi se u članku.
“Kad pogledam unazad i upitam sebe jesam li dionio ispravnu odluku, i da nije uspjelo, mislim da jesam”, kaze Denis. Ideja da izbaci svoj prvi originalni proizvod je probudila jak entuzijazam kod tima.
Firma je donirala prototipove bolnicama i zdravstvenim ustanovama, a sada pregovara o proizvodnji njihovih mobilnih, ergonomskih kreveta sa nekoliko fondacija širom zemlje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad