Da li je rješenje novo zatvaranje

Ekonomija 23. okt 202017:16 > 17:30
N1

Može li bh. privreda preživjeti pandemiju korona virusa i eventualna nova ograničenja, kako bi se smanjio broj zaraženih? Poslodavci, ali i ekonomisti upozoravaju kako bi novi "lockdown" imao pogubne posljedice, kao i sam virus. Upitno bi bilo desetine hiljada radnih mjesta.

Namik Aganović sarajevski je kazandžija. Čuva tradiciju kazandžiluka još od 1962. godine, kada je njegov djed pokrenuo biznis. Tradiciju je nastavio i njegov otac, a on se danas bori za opstanak ovog posla zbog posljedica koje je donio Covid-19. Radnika – ratnog vojnog invalida koji je radio za njega čak 10 godina, morao je prije dva mjeseca otpustiti. A novi “lockdown” ugasio kazandžiluk.

“Što se tiče toga da nas zatvore ponovo – mi ne bi mogli opstati. Ne bi mogli da živimo, ne bi mogli kupiti hranu i ostale potrepštine, za porodicu i režije, a kamoli šta više. I ovako ovim tempom nećemo moći ovako nastaviti, ako se ne otvore granice i ne bude turista. Jednostavno ćemo početi radnje zatvarati”, priča Aganović.

Novi “lockadown” za većinu građana Sarajeva nije rješenje.

Anketa:

“Ekonomija se mora uključiti. Ovdje ekonomija nije uključena”.

“Ma katastrofa. Ionako je katastrofa. Još gore. Nek nas puste više na miru”.

“Propali bi k'o kauč. Mislim da nas ne smiju zatvoriti. Ovo bi onda bio cirkus”.

“Mislim da do zatvaranja neće doći”.

“Ja sam za živote da se spase, pa šta god bude”.

“Ekonomija je pala skroz. Pala je i prije, a sad će pogotov pasti sve”.

“Mislim da bi bio kolaps cijelog sistema”.

Uslužne djelatnosti najviše su pogođene, zbog čega je Vlada Federacije BiH otvorila javni poziv za raspodjelu 100 miliona maraka. Uvjet sa dobijanje sredstava je pad prihoda u vrijeme pandemije od 40%, ali i da su ispunili sve obaveze prema državi. Poslovna zajednica se pribojava novog “lockdowna”.

“To bi bilo ključ u bravu za možda 50% firmi koje su susreću za poteškoćama u radu. Oni su imali mnogo gubitaka prihoda u toku prethodnih šest mjeseci. I sada se suočavaju sa problemima i onda takva jedna nova mjera donijela bi u pitanje njihovo postojanje i opstanak”, ocjenjuje Suhad Ećo, član UO Udruženja poslodavaca FBiH.

Iz Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine ističu da ne zavisi sve od BiH, nego i od tržišta EU u koji BiH izvozi 72% ukupnog izvoza.

“Važno je reći da smo za prvih devet mjeseci izvezli 1,1 milijardu KM manje nego za isti period prošle godine. Novi ‘lokcdown’, novo zatvaranje donijelo bi katastrofalne posljedice za poslovnu zajednicu. Došlo bi do masovnog otpuštanja radnika”, ističe Ahmet Egrlić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.

Epidemiolozi poručuju da će se voditi činjenjicama i na osnovu toga donositi konačne odluke, dok s druge strane ekonomija BiH mogla bi doživjeti kolaps, ukoliko se dodatno pogarša sitaucija sa korona virusom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad