Pandemija je dovela u pitanje opstanak privrednih subjekata u Kantonu Sarajevo, ali i i cijeloj Bosni i Hercegovine. Udruženje poslodavaca FBiH tražilo je od nadlženih na svim nivoim vlasti da hitno iznađu sredstva kako bi se pomoglo privrednim subjektima da sačuvaju svoje poslovne aktivnosti, ali i uposlenike.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca KS Safudin Čengić kazao je za N1 kako su svi očekivali da će pandemija korona virusa trajati 3-4 mjeseca i da će se svi vratiti poslovnim aktivnostima u obimu od prije pandemije, ali do toga nije došlo. Strahuje se da li će uopće to biti moguće i do sredine iduće godine.
“Svjedoci smo da su vlade i kantona i Federacije poduzele određene korake koji su se ogledali u pokriću doprinosa na minimalne plate za dva mjeseca – mjera od Valde FBiH, a kantoni su pomogli privrednim subjektima s minimalnom platom za april i maj. Od tada je prošlo pet mjeseci, sve je teže i teže poslovati, pandemija uzima sve više maha, govori se o lockdownu, a poslodavci su na izmaku snaga i ne mogu podnijeti isplaćivanje plata. Kompanija kojom ja rukovodim nije došla ni do nivoa 50 posto poslovnih aktivnosti iz februara. Takvih je na desetine, preko 50 posto firmi je potrebna hitna pomoć”, rekao je Čengić u Novom danu.
Kazao je kako su tražili od Vlade KSda 10 miliona KM iz Budžeta i 10 miliona iz Službe za zapošljavanje stavi na raspolaganje privrednim subjektima te su tražili hitnu sjednicu Skupštine KS koja bi, prema njihovim informacijama, mogla biti u utorak.
“Vlada FBiH je donijela uredbu kojom je raspisan javni poziv privrednim djelatnostima – transport i komunikacije, turizam, namjenska industrija, zdravstvo i poljorivreda gdje se nadamo da ćemo u naredna dva mjeseca ostvariti subvenciju. Imamo dva seta mjera, ali to je sve sporo i bojimo se da veliki broj privrednih subjekat i uposlenika neće dočekati da primi tu subvenciju”, rekao je Čengić.
Istakao je da, gledajući pad poslovnih aktivnosti u cijeloj BiH, nemamo procentualni pad broja zaposlenih, odnosno da je znatno manje ljudi ostalo bez posla nego što je objektivno smanjena poslovna aktivnost, što govori da su poslodavci činili sve da zadrže uposlenike jer očekuju kraj pandemije.
“Ukoliko bi se desilo da se uvede lockdown, to bi bilo pogubno za privredne subjekte i građane, to ne bi donijelo ništa posebno. Bi u određenom kratkom periodu smanjilo prenošenje zaraze, ali generalno bi imalo strahovite posljedice po privredu i stanovništvo. Mi kao poslodavci se zalažemo za striktnu primjenu mjera koje donose krizni štabovi, mislimo da tu nema dovoljno nadležnih organa koji vrše kontrolu primjene tih mjera, a određeni broj građana krši te mjere. Ne smijemo svojim neodgovornim pristupom ugrožavati zdravlje drugih ljudi”, kazao je Čengić navodeći kako je u njegovoj firmi kršenje mjera kriznog štaba strogo kršenje pravilnika o radu, a kao mjera se predviđa i otkaz ugovora o radu.
Naglasio je kako su hotelijeri i ugostitelji imali pad od 80 do 90 posto te da ne postoji “čarobni štapić koji može uspješno završiti godinu”.
“Neophodna im je pomoć društva kako bi zadržali uposlenike i objekte u funkciji da, onog momenta kada počnu turisti dolaziti u Sarajevo, da ih mogu primiti i pružiti kvalitetnu uslugu. Neophodne su državne mjere kojima će se pomoći privrednim subjektima. Mi imamo velike rezerve unutar javnog sektora i budžetima, a teret korona virusa i negativnih posljedica isključivo snose uposlenici u realnom sektoru dok se u javnom sektoru primaju plate kao da se redovno radi. Neovisno što budžet pada primaju se naknade za regres, radi se od kuće, a prima se naknada za prevoz. Velika su sredstva koja bi se trebala racionalno koristiti da podjednako snosimo teret korona virusa”, rekao je Čengić.
Rekao je kako se nada, iako do sada niti jedna nivo vlasti nije imao hrabrosti za to, da će se pokrenuti to pitanje.
“Bojim se da ćemo vrlo brzo doći u situaciju da uzimamo kredite od međunarodnih institucija da krpimo budžetske rupe, a ne da bi ulagali u realni sektor koji jedini može puniti budžete jer bez njihove poslovne aktivnosti nema nam opstanka”, poručio je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad