Nakon što je grupa uvaženih bh. ekonomista iskazala bojazan zbog novog aranžmana s MMF-om, najvećeg do sada, pismo su uputili i na adresu ove institucije.
U njemu između ostalog stoji njihovo mišljenje o tome gdje bi novac trebao biti utrošen, te da moraju imati posebno rezervu prema bh. vlastima, jer su skloni, kako se navodi u pismu, neispunjavanju obaveza.
Komentar na ove navode smo zatražili i od MMF-a, a na pitanja novinarke Adise Imamović odgovarao je rezidentni predstavnik MMF-a Andrew Jewell.
Molim za vaš komentar na navode i molbe ekonomista?
“Iako MMF pozdravlja reforme na lokalnom nivou, mi, kao institucija, ne kreditiramo lokalne zajednice. Naši sagovornici u Bosni i Hercegovini su striktno državni i entitetski nivo vlasti.”
Molim vas također i za sveopsežnu informaciju o tome koliko je do sada novca BiH uzela kroz različite kreditne aranžmane od MMF-a? Koliko je država otplatila i koliko je trenutno dužna?
“Dosadašnje zaduženje Bosne i Hercegovine kod MMF-a kroz Stand-by aranžmane, Prošireni aranžman i Instrument za brzo finansiranje iznosi ukupno oko 1.315 milijarde SDR (što je prema današnjem kursu jednako oko 1.6 milijardi Eura). Od tog iznosa, trenutni dug iznosi 392 miliona SDR (oko 470 miliona Eura), ostatak je otplaćen.”
Da li je u ovom trenutku jasnije koji bi uslovi MMF-a mogli biti za dobijanje novog kredita?
“Uslovi koji se vežu uz ovaj novac još uvijek nisu finalizirani. Međutim, mi predviđamo da će se programom tražiti reforme u pogledu preduzeća u državnom vlasništvu, zdravstvenog sektora, finansijskog sektora, javnih nabavki, upravljanja javnim finansijama i digitalizacije“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad