Ministri finansija eurozone odbili su danas da produže program pomoći Grčkoj poslije roka koji ističe 30. juna, pošto je Atina pozvala na referendum o prijedlozima kreditora.
Ministri su “odbacili produženje programa pomoći” na sastanku u Briselu, nekoliko sati pošto je grčki premijer Aleksis Tsipras saopštio da će 5. jula održati referendum o ponudama kreditora, prenio je AFP.
Grčki ministar finansija Janis Varufakis najavio je da će na današnjem hitnom sastanku eurogrupe u Briselu zatražiti odlaganje odluke Atine o ponuđenom paketu spasa na par sedmica, kako bi ona (odluka) bila usklađena sa rezultatima referenduma.
On je rekao i da je vlada u Atini opredijeljena za sprovođenje u djelo ishoda referenduma o uslovima iz paketa pomoći koje su ponudili međunarodni kreditori, kao i za brzo postizanje sporazuma sa povjeriocima koji bi bio u duhu rezultata glasanja na referendumu.
Grčki premijer Aleksis Tsipras odbacio je jučer prijedlog povjerilaca za petomesečno produženje aktuelnog programa kreditne pomoći, u iznosu od 12 milijardi eura, u zamjenu za sprovođenje niza reformi, i rano jutros, posle sastanka vlade u Atini, pozvao je na održavanje referenduma 5. jula povodom te ponude međunarodnih kreditora.
Grčka vlada je poručila da ne može da prihvati tražene reforme jer bi one privredu ostavile u recesiji, a ponuđeni novac ne bi bio dovoljan da riješi probleme.
Varufakis je rekao Reutersu i da plaćanje duga Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) 30. juna zavisi od fleksibilnosti kreditora i da će tražiti od Evropske unije da vrati 1.9 milijardi eura profita na ime grčkih državnih obveznica koje su u posjedu Evropske centralne banke, kako bi Atina platila dug MMF-u.
Grčki ministar je dodao da grčke banke moraju ostati otvorene tokom prelaznog perioda dok ne bude donijeta odluka o paketu pomoći kreditora i da je uloga centralne banke da to obezbjedi.