Prelomni dani u odnosima Grčke i ostatka Evrope, mogu da budu prelomni i za srpski privredni rast. Izvoz Srbije dobrim dijelom raste zbog boljeg stanja evropske privrede. Šta ako ona oslabi?
Pregovori Grčke vlade i povjerilaca ponekad liče i na šahovsku partiju. Ukoliko neko bude matiran, to bi moglo da ima dalekosežne posljedice i po grčku, ali i po ekonomije drugih evropskih zemalja. U kojoj mjeri se taj domino efekat može osjetiti u Srbiji.
Direktne posljedice prelivanja krize, smatraju stručnjaci, mnogo manje bi se osjetile od posrednih, odnosno od eventualne nove recesije u Evropi.
„Takva recesija bi smanjila šanse da privreda Srbije od naredne godine krene u oporavak. To bi značilo da bi izvoz Srbije bio usporen, ne bi bilo većih stranih direktnih investicija, a vjerovatno bi cijeli region kojem pripada Srbija bio posmatran kao rizičniji“, kaže Milojko Arsić, profesor na ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Država je za sada fokusirana na moguće efekte na srpski finansijski sistem.
„Eventualno bi prelivanje krize iz Grčke na cijelu Evropu moglo da se odrazi u određenom stepeni i na nas, ali je o tome još prerano govoriti“, kaže ministar Aleksandar Antić.
Narodna banka je za sada sprovela mjere kojima efekte eventualnog bankarskog kraha u Grčkoj. Takođe, ekonomisti smatraju da bi u slučaju slabljenja eura, Srbija morala da spriječi jačanje dinara, i bar na taj način zadrži konkurentnu privredu.