Novi Zeland pokazao se najbolje u odgovoru na borbu protiv koronavirusa, dok su Sjedinjene Američke Države na dnu te liste, rezultati su istraživanja koje je sprovela kompanija "Brand Finance".
“Brand Finance”, koja je uradila istraživanje kao deo Indeksa o globalnoj mekoj moći, navela je da je 75.000 anketiranih građana i 750 iz specijalizovanih grupa iz 105 zemalja zamoljeno da ocene odgovor vlada na pandemiju koronavirusa.
Među pitanjima su bila i ta kako su njihove vlade stimulisale ekonomiju, zaštitile javno zdravlje i blagostanje, te kako su sarađivale sa ostalim zemljama u borbi sa koronavirusom, ali i sa slanjem pomoći drugim državama.
“Novi Zeland se prema generalnim ispitanicama najbolje uhvatio u koštac sa pandemijom, sa rezultatom većim od 43 odsto”, naveli su u saopštenju.
Rezultat se pravio na osnovu razlike između “dobro su se pokazali” i “loše su se pokazali” u borbi sa koronavirusom, a u zavisnosti od tri faktora.
Istraživanje je pokazalo i da je premijerka Novog Zelanda Jacinda Ardern imala prednost u “jasnoj komunikaciji” tokom borbe sa pandemijom.
Najgore plasirane su SAD, od ukupno 105 zemalja širom sveta.
Vašington je imao minus 16 odsto, što je, prema anketi, “dovoljan kontrast koji dokazuje kako su se SAD pokazale”.
Sjedinjene Američke Države imale su najviše zaraženih i preminulih od koronavirusa na svetu.
Direktor kompanije “Brand Finance” David Haigh kazao je da “oštri kontrast između javne percepcije o tome kako su se Novi Zeland i SAD borili sa koronavirusom, predstavlja kontrastne vizije dve nacije o svetu, na čelu sa gotovo potpuno suprotnim vođama”.
“Sa jedne strane, imamo premijerku Novog Zelanda sa otvorenom, liberalnom i saosećajnom politikom, dok je sa druge strane predsednik SAD Donald Trump sa svojim čestim protekcionističkim, borbenim i izolacionim pristupom”, dodao je.
Ostale zemlje, poput Francuske (sa 15 odsto), Ujedinjenog Kraljevstva (sa 14 odsto), Španije sa četiri odsto i Italije sa minus jedan odsto, pokazale su slabosti tokom pandemije, “koje nisu prošle neopaženo u javnosti”.
“Ujedinjeno Kraljevstvo, posebno, imalo je poteškoća u borbi sa posledicama pandemije, uključujući i najoštrije ekonomsko smanjenje – 20,4 odsto u aprilu, ostavljajući državu u stanju previranja”, pokazalo je istraživanje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad